Стипендії студенти мають заробляти, а не просто їх вимагати
- На своїх лекціях я говорю про кілька принципів, перший з яких - принцип оцінки і зворотнього зв'язку. Це означає, що студенти теж мають оцінювати роботу викладачів. Об'єктивно і анонімно. Тоді ми зможемо виявити хабарників, прогульників. Тоді з'являться і засоби впливу на викладачів, і стимули для роботи. Друге. Університети мають працювати на конкурентній основі. Стипендії студенти мають заробляти, а не просто їх вимагати. За стипендію студенти повинні змагатися. Бюджет не треба зменшувати. Але стипендія має стати стимулом для навчання. Так само і для викладацького складу. При визначенні зарплати мають бути враховані рейтинг серед студентів, кількість наукових публікацій. Коли такі елементарні принципи ми зможемо запровадити в систему вищої освіти України, тоді можна очікувати на позитивні зміни.
УКРАЇНІ ПОТРІБНА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ЕКОНОМІКА, А НЕ «СТРІЛЬБА НАОСЛІП»
- Вас запрошували в Україну як кращого українського економіста?
- Так, запрошували, і я готовий допомагати. Нині українські університети проявляють цікавість, бо прагнуть перейняти елементи західної освіти. На ці пропозиції я погоджуюся. Приїжджаю на два тижні, можу провести інтенсивний курс лекцій по теорії ігор, ведення переговорів. Погодитися на переїзд сюди для викладацької роботи я не можу, бо експериментальної економіки, в якій я фахівець, в Україні просто не існує. Першу експериментальну лабораторію ми будемо зараз створювати у Харківському національному університеті.
- А чим особлива експериментальна економіка?
- Це - метод дослідження економічних факторів, процесів. До прикладу, ми прагнемо в Україні до економічних реформ. Уряд пропонує зміни, посадовці озвучують багато теорій про їхні переваги. Що роблять економісти? Можуть проаналізувати, як ці реформи працювали в інших країнах. А ще можуть провести міні-експерименти. До прикладу, в Івано-Франківську хочуть продавати землю на аукціонах. Я можу запропонувати 10 різних аукціонів. Який буде кращий, ми не знаємо. Тому перед їх запровадженням я проведу кілька експериментів, аби знайти правильний. Результати дадуть мені не теоретичну чи емпіричну відповідь про переваги цих аукціонів, а реальну модель найкращого саме для Івано-Франківська. В Америці таким чином відбуваються реформи і ухвалюються рішення. «Facebook», «Google» та інші компанії постійно експериментують, досліджують, щось змінюють і дивляться, як це працює, як на це реагують люди. Ви можете навіть не усвідомлювати того, що берете участь у глобальних експериментах.
- Сьогодні українці спостерігають, як один за одним падають банки, знецінюється національна валюта. Як ви оцінюєте економіку України? Може, це теж чиїсь експерименти?
- Експеримент - це контрольований процес, а не «авоська», на кшталт «а може, щось із цього вийде». Це не стрільба у ціль із заплющеними очима. Так, в Україні часто ухвалюють рішення без економічних досліджень. Економічна ситуація тут - складне питання, бо є великий вплив багатьох чинників. Маємо присутність агресора, ментальність людей.
Є проблема і в тому, що гривня в Україні дуже знецінена. Думаю, правильний курс має бути на рівні 13-14 гривень за долар. Завищений курс долара до національної валюти б'є по добробуту людей, вони не можуть придбати автомобілі, квартири. Ця рівновага має відновитися, і тоді з'явиться добрий стимул.
Щоразу, відповідаючи на подібні питання, я наголошую на необхідності приватного бізнесу. Там, де є господар, є результат. Прикладів багато: підприємства працюють, люди мають роботу, а в бюджети надходять податки.
Попри все, я бачу позитивні зрушення в багатьох аспектах. Але одночасно дуже дивуюся, наскільки повільно тут ідуть реформи. До прикладу - електронне декларування. Реально - це чудова пропозиція. В Америці через мережу Інтернет можна знайти зарплату будь-якого професора, губернатора чи іншої людини, яка працює на державній службі. А це означає, що можна проконтролювати, чи відповідає її рівень життя зарплатні. Не розумію, чому таку чудову ідею, яка лише поліпшить економіку України, так довго запроваджують. Ніби хтось її блокує. Сертифікація - це не проблема, особливо коли ЄС ставить ці вимоги.
Наступне. Скасування мита на ввіз автомобілів. Це питання я особисто лобіював у Верховній Раді. Мій друг, європейський комісар, просив мене написати листи до парламентарів про перевагу таких нововведень. Адже, по-перше, це чудовий політичний крок, який позитивно сприйме суспільство. Друге - це покращить економіку в країні. Негативні чинники, які перерахували українські політики у цій реформі, реально не викличуть критики жодного розумного економіста.