Якраз індивідуальні господарства виробляють найнеобхідніше для раціонального харчування
Але людина не може обходитися тільки хлібом і олією. Їй потрібний повний набір продуктів. Саме індивідуальні господарства виробляють те, що необхідно для раціонального харчування. Молоко невигідно виробляти, але людина повинна його вживати. Звичайно, ринок порожній не буде. Можна їсти імпортоване. Але скажіть, будь ласка, а зайнятість людей, що проживають в цих господарствах, їхня зарплата, відрахування у пенсійний фонд, і знову ж таки розвиток сільських територій? То хто ж це буде робити?
- Зі стандартизацією й підтримкою господарств у розв'язанні цієї проблеми розібрались. Але ж конкурентність не лише від цього залежить?
- Стандартизація стосується забезпечення конкурентоспроможності продукції за якістю. Ще складнішою є проблема цінової конкурентоспроможності. Вона залежить, у першу чергу, від собівартості виробництва.
Ми маємо постійно зростаючі витрати на матеріально-технічні ресурси, оскільки практично усі вони є імпортними. Ми виробляємо 4-5 тисяч тракторів у рік, а завозимо до 150 тисяч! Додайте 1,5 тисячі зернокомбайнів, сотні картоплезбиральних. Досвід країн, що опинилися у подібній ситуації, показує: вихід з неї - у залученні іноземних виробників сільськогосподарської техніки до створення своїх філій на території країни-імпортера. Для стимулювання іноземних компаній поширені такі механізми, як строкове їх звільнення від податків, митні преференції, часткова участь держави у фінансуванні проекту тощо. Такі проекти вважаються вигідними, якщо завдяки їм на 10-12% знижується вартість складеної, а потім - виробленої в країні-імпортері техніки. Таку ж стратегію необхідно запровадити стосовно виробництва насіння, хімічних засобів захисту рослин й інших ресурсів, імпорт яких постійно зростає.
Нам необхідно повернутися до програми здешевлення високопродуктивної техніки, яка діяла раніше. Взяти на озброєння європейській досвід підтримки придбання техніки групою малих і середніх виробників для спільного використання шляхом об'єднання в асоціації чи кооперативи. Цій задачі повинен бути підпорядкований і НАК "Украгролізінг". Сьогодні він не зорієнтований на малий та середній бізнес, хоча фермери та особисті селянські господарства виробляють більше половини продукції.
Далі. Здорожують продукцію кредити. Комерційні банки з їхніми ставками для селян недоступні. Тому весь фермерський світ, в тому числі європейський, тримається на кооперативних банках та кредитних спілках. Не може цей бізнес без свого банку.