У НБУ не впевнені, чи потребують держбанки докапіталізації
Про це зазначила заступник голови Національного банку Катерина Рожкова під час панельної дискусії на тему реформування державних банків, повідомляє прес-служба НБУ на своїй сторінці у Facebook.
"Бізнес-модель банків має бути орієнтована на отримання прибутку та повернення державі раніше інвестованих коштів. Тож, операційна ефективність повинна бути однією із стратегічних цілей", - зазначила Рожкова.
За її словами, залишається незрозумілим, чи знадобиться у підсумку державним банкам докапіталізація для виконання покладених на них Стратегією цілей та яка віддача на капітал в результаті очікується. Для зменшення постійної потреби держбанків у додатковому капіталі, актуальним є питання відокремлення від державних банків соціальної функції.
Водночас усе ще лишається невизначеним питання синергії державних банків та Укрпошти, яка має бажання надавати низку банківських послуг. Подібна синергія могла б сприяти суттєвому скороченню витрат на модернізацію відділень як банків, так і Укрпошти, і вирішила б питання забезпечення виконання соціальної функції, наголосила заступник голови НБУ.
Крім того, заявила вона, без вирішення питання фінансування державних монополій та стратегічних підприємств неможливо досягти стратегічної мети скорочення присутності держави в фінансовому секторі. Сьогодні гостро стоїть питання кредитування у значних обсягах державними банками підприємств-державних монополій.
«Наразі ми бачимо зростання у держбанках частки кредитів держмонополіям, і це турбує Національний банк. Якщо банк у стратегії декларуватиме себе як універсальний, а по суті продовжить кредитування держмонополій, тоді його стратегія існуватиме лише на папері. І так буде до того часу, поки ці компанії не отримають доступ до інших джерел фінансування, і це питання не вирішиться природнім шляхом», - зауважила Рожкова.