Для більш відчутного збільшення вартості автогазу в Україні підстав немає - експерти
Про це Укрінформ повідомив аналітик "А-95" Артем Куюн.
За його словами, в цілому на ціну автогазу в Україні сьогодні впливають два ключові чинники, серед яких ключовий - збільшення цін у Росії, яка залишається найбільшим постачальником автогазу на український ринок.
«За травень-червень вартість газу в Росії встановила історичний рекорд. Динаміка обумовлена різким збільшенням попиту на автогаз на внутрішньому російському ринку, а також ремонтними роботами на низці великих виробництв у РФ. Через підвищення уперше за 3,5 року у Росії було введено загороджувальне мито на експорт СУГ. Ці процеси позначилися на ринку усієї Східної Європи», - сказав Куюн.
В той же час, ближче до серпня в Україні вичерпаються наявні запаси автогазу й активніше будуть задіяні альтернативні джерела постачань із західного кордону.
Ціни на скраплений газ в Європі і, зокрема, в Середземномор'ї, знижуються - через помітне падіння вартості нафти - з майже $80 до $72/бар. І це вже робить стримуючий ефект на ціни в Україні.
«Різноспрямована динаміка цін у РФ і Європі вже зробила вигідними постачання з моря і через західний кордон. Ми фіксуємо активізацію імпорту з Польщі, а також морським транспортом. Ближче до серпня в Україні вичерпаються наявні запаси автогазу і альтернативні джерела постачань будуть задіяні активніше» - вважає Куюн.
Він додає, що комплекс чинників може призвести до зниження цін у роздрібу в першій половині серпня.
У «А-95» також підкреслили, що навіть з урахуванням помітного зростання ціни автогаз залишається вигідним паливом. Так, за підсумками I півріччя 2018 року його споживання зросло в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року на 13,5%, до 855,5 тис. тонн.
20 липня середня вартість автогазу в Україні перевищила 14 грн/л. Про це свідчать дані дослідження «Консалтингової групи А-95». На думку аналітиків «А-95», на сьогодні залишаються передумови для зростання цін у великих мережах до 14,50 грн/л, але для більш відчутного збільшення вартості автогазу підстав немає.
Аналітики також звертають увагу, що при всіх несприятливих чинниках у сезон пікового споживання ринок України продовжує зберігати стійкість. Завдяки створеним запасам, на дефіцит постачання ринок відреагував плавно і без паніки.
Як повідомлялося, в липні-серпні 2017 року через збої імпортних постачань в Україні спостерігалося різке зростання цін на автогаз, в результаті чого його вартість досягла 17 грн/л. Тоді головною причиною збою стали ремонтні роботи на виробництвах у Росії та Білорусі, а також істотні обмеження на перевезення газу залізницею. У червні 2018 року поставки на ринок зросли на 40% проти червня 2017 року.