Росії не можна довіряти після відмови виконувати рішення “Стокгольму “— Порошенко
Про це заявив Президент Петро Порошенко під час дискусії на 15-ій Щорічній конференції YES, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Стокгольмський суд прийняв дуже важливе рішення для нас, що той контракт, який був підписаний у 2009 році, був шкідливий для України, і Росія має нам заплатити 4,6 млрд доларів. До речі, Росія зробила заяву, що вони не повністю визнають рішення Стокгольмського суду і будуть подавати апеляцію невідомо де. Але це засвідчує, наскільки надійна Росія як постачальник природного газу, тому що всі європейські контракти базуються на Стокгольмському арбітражі, і якщо ми виграли цей суд і не можемо отримати гроші, то як взагалі хтось може довіряти Росії в енергетичному секторі?" - сказав глава держави.
У цьому контексті він ще раз наголосив, що "Північний потік-2" є політично вмотивованим проектом: "Там економічного сенсу нуль".
"Росія може все "прокачувати" через Україну без "Північного потоку-2", не інвестуючи додатково нічого, але вона переслідує тільки політичні цілі... Це інструмент тиску не тільки на Україну, а на всю Європу. І мені приємно було почути вчора заяву США, що вони готують санкції проти (учасників - ред.) "Північного потоку-2". Ми запрошуємо європейські компанії співпрацювати з нами по українському транзиту", - зазначив Порошенко.
Як повідомлялося, Стокгольмський арбітраж 28 лютого задовольнив вимоги Нафтогазу за позовом до російського Газпрому. НАК добилася компенсації у сумі 4,63 млрд дол. за недопостачання російським монополістом погоджених обсягів газу для транзиту. Остаточна сума розрахунків між компаніями з урахуванням взаємозаліку становить 2,6 млрд дол. в інтересах Нафтогазу. Газпром оскаржив рішення Стокгольмського арбітражу і почав процедуру розірвання контрактів з Нафтогазом. У свою чергу, Нафтогаз розпочав процедуру примусового стягнення з Газпрому 2,6 млрд дол.
Пізніше Шведський апеляційний суд округу Свеа призупинив дію виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі про транзит газу, проте у вересні скасував це своє рішення.