Гривня слабка, бо потрібні гроші на дивіденди, бензин та імпорт
Після невеликого, але стрімкого зміцнення на початку листопада, гривня до кінця місяця втратила свої позиції і продовжує плавно девальвувати. Якщо ж говорити про динаміку від початку року, гривня знизилася до долара майже на 17%. За цим показником її «випереджають» такі колишні колеги по СНД як білоруський рубль (-18,5%), російський рубль (-18,4%) та киргизький сом (-18%).
Очікується, що цьогорічний грудень буде особливо важким місяцем фінансового року для вітчизняної валюти. Аналітики стверджують, що з урахуванням проблеми дефіциту бюджету, пробуксовування переговорів з МВФ, загрози повного “новорічного” локдауна і зростання цін на енергоносії, валютний ринок буде все більше лихоманити. А втім, прийняття хоч і високодефіцитного, та все ж погодженого з кредиторами, бюджету додасть національній валюті трохи оптимізму. Якщо не зараз, то можливо трохи згодом.
Куди поділася валюта?
Після стрімкого зміцнення на початку листопада з 28,62 грн/$ (2 листопада) до 28,1 грн/$ (9 листопада), починаючи з третього тижня листопада нацвалюта почала знову послаблюватися і до кінця місяця досягла 28,53-28,51 грн/$. (Див. графік). Тобто, долар ще не повністю, але відвоював втрачені було позиції.
Як зазначають аналітики фінансового порталу Minfin, надлишку пропозиції валюти на торгах минулого тижня не було, а попит поступово збільшувався. Валюта була потрібна як нерезидентам, що виходили з вітчизняних цінних паперів або ж готувалися до виплати дивідендів, так і місцевим великим клієнтам.
«Серед українських компаній виділялися великі ритейлерські мережі та імпортери енергоносіїв. У перших йшов період розпродажів і необхідно було розраховуватися за імпортні товари, які вони продавали в магазинах та через інтернет-майданчики. А у других – зростали світові ціни на нафтопродукти. Це змушувало нафтотрейдерів поспішати закривати свої зовнішньоекономічні контракти на постачання в країну бензину і дизпалива за старими цінами. Нацбанку в цій ситуації нічого було викуповувати в резерви. Регулятор залишався лише в ролі спостерігача», – йдеться в аналітичній записці порталу.
Це підтвердили і в Нацбанку. «У період з 23 до 27 листопада Нацбанк не здійснював інтервенції на міжбанківському валютному ринку, як і тижнем раніше. Всього з початку року Нацбанк купив на міжбанку $4,55 млрд, продав – $3,8 млрд. Чиста купівля становить $748,8 млн. Станом на 1 листопада міжнародні резерви України становили $26,14 млрд. У жовтні вони зменшилися на 1,5%, або на $0,385 млрд після падіння у вересні на $2,5 млрд», – повідомила пресслужба регулятора.
Чотири фактори передноворічної гривневої нестабільності
Але найближчими днями і тижнями, відсидітися осторонь у регулятора, судячи з усього, не вийде. Хоча міжбанківські торги останнього дня осені (понеділок 30 листопада. – Авт.) пройшли більш-менш спокійно, під знаком завершення клієнтами та банками звітного періоду, очікується, що перекоси попиту і пропозиції валюти далі будуть посилюватися. Аналітики називають кілька чинників.
По-перше, експортери будуть витрачати отримані раніше від держави відшкодування ПДВ, що зменшить їх інтерес до продажу валюти.
По-друге, «дочки» іноземних компаній активно купуватимуть валюту для репатріації дивідендів.
По-третє, потреба у фінансуванні дефіциту бюджету підштовхнула чиновників підняти дохідність ОВДП до 10% -11,7% річних у гривні, в залежності від терміну. Це збільшує інтерес до них з боку місцевих інвесторів (іноземні поки не наважаться знову вступати в цю гру. – Авт.). Тобто вільна гривня так чи інакше буде кочувати з міжбанку у більш вигідні ОВДП.
По-четверте, не виключено, що спекулянти напередодні нового року спеціально будуть розгойдувати курс спекулятивними котируваннями, граючи на загальних панічних настроях через проблеми з епідемією та макроекономікою. І це буде заставляти нервувати як продавців іноземної валюти (переважно експортерів), так і покупців (імпортерів).
Якщо ж на міжбанку почнеться активне зростання курсу за відсутності дій з боку Нацбанку – готівкові обмінники почнуть намагатися працювати на випередження і стануть грати «на підвищення». За розрахунками «Мінфіну», в перший тиждень грудня коридор за безготівковим доларом на міжбанку буде перебувати в межах 28,35 – 28,70 гривень, а по євро в межах 33,70 – 34,25 гривні. А далі життя і локдауни покажуть.
Хороші, хоча і слабкі, сигнали
Очікування відновлення співпраці з МВФ можуть підтримати гривню в середньостроковій перспективі.
«З хороших для гривні новин на кінець листопада – Міністерство фінансів успішно завершило переговори з МВФ щодо основних параметрів проєкт держбюджету на 2021 рік. Це було однією з головних передумов для початку першого перегляду програми Stand-by, визначення дати візиту місії Європейського департаменту МВФ в Україні і отримання чергового траншу», – зазначив старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб. І хоча це ще не означає надходження коштів до кінця року, та сигнал усе ж позитивний, вважає експерт.
В найгіршому випадку (в ситуації з бюджетним дефіцитом) коли Україні можливо доведеться виходити на зовнішні ринки з випуском недешевих єврооблігації, сигнал від МВФ може послужити інвесторам тим самим “зеленим вогником”. Для України, як вважає виконавчий директор CASE-Ukraine Дмитро Боярчук, вихід з євробондами без підтвердженої місії (або якихось інших сигналів від МВФ) буде явно дорожче, ніж, наприклад, якщо Фонд все ж вийде з якимись меседжами на підтримку уряду. Хай там як, уряд зможе розмістити папери, але ключовою буде ціна, за якою вдасться взяти в борг. Для курсу гривні, це в будь-якому випадку буде суттєвою “моральною” підтримкою.
Марина Нечипоренко, Київ