Ринок землі: на Банковій нагадали, хто не зможе купити ділянки
Про це у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" розповів позаштатний радник керівника Офісу президента України, президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.
"Неможливо продати землю іноземцям. Закон не дозволяє не те щоб іноземцям продавати, а навіть юридичним особам, навіть компаніям. Якщо, наприклад, ми з вами створимо компанію, прийдемо та скажемо: "Ми хочемо купити гектар", це наразі неможливо. Для того, щоб це стало можливо, необхідно, щоб минув якийсь період, усі переконалися, що все йде за планом, і проблем немає, ринок працює", — сказав Милованов.
Але якщо земельним законодавством передбачено, що українські юридичні особи зможуть претендувати на володіння землею через два роки, то щодо іноземних компаній і громадян іншої країни навіть цього немає. Навіть якщо йдеться про спільне підприємство, підкреслив Милованов.
Радник зазначив, що ринок зі землі, що стартує 1 липня, перші роки буде діяти в пілотному режимі, "який можна в будь-який момент змінити, внести поправки, скорегувати, щоб він розвивався правильно".
Також він нагадав, що іноземні компанії й зараз працюють у сільськогосподарській сфері України, орендуючи землю. І є як позитивний досвід їх діяльності, так і негативний. Втім це ж стосується й українських агропідприємств та фермерства.
"Є приклади, коли у нас працюють хороші іноземні компанії. Я сам був на певних фермах під Уманню, де іноземці виробляють прекрасне молоко. Й інвестовано в це дуже багато коштів. Але водночас, я був у місцях, де величезна кількість просто безгосподарних гектарів — це роблять українці. Вони ще й податки не сплачують. Тобто це не означає, що іноземці погані. Бувають і ті, й інші", — пояснив він.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 28 квітня 2020 року підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення", який Верховна Рада ухвалила 31 березня 2020 року.
Зокрема, законом передбачено, що з 1 липня 2021 року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільгосппризначення площею до 100 га. З 1 січня 2024 року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тис. га землі. Заборонено продаж державних і комунальних земель. Відповідно до закону, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на референдумі.
24 травня Президент Володимир Зеленський підписав Закон “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”, ухвалений Верховною Радою 28 квітня 2021 року.