Моніторинг обігу земель виявив недоліки оцінювання в автоматичному режимі – Держгеокадастр
Про це в Укрінформі під час пресконференції "Поточний стан роботи ринку купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення" розповів перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Анатолій Мірошниченко.
“Перші місяці лібералізації обігу земель сільгосппризначення виявили проблему, що оціночна вартість земель, згенерована системою в автоматичному режимі, часто завищена. Результати аналізу показали, що 97% площі відчужується за ціною менш як 70 тис. грн за гектар”, - заявив Мирошниченко.
Він пояснив, приміром, земельна ділянка сільгосппризначення продається за 1,5-2 млн грн, то зрозуміло, що це не пов’язано із наміром використати її за сільгосппризначенням. Але враховування цієї ціни в розрахунку середніх цін на сільськогосподарську землю в даному регіоні істотно спотворить ситуацію та створить проблеми для реальних покупців.
За словами посадовця, існує процедура, яка дозволяє виправити помилкову оціночну вартість земельної ділянки, але вона довготривала і коштовна. Тож, наразі ця проблема потребує вирішення. Виявити проблему із оцінюванням землі дозволив моніторинг ринку землі. Це інструмент, що може допомогти зрозуміти процеси, які відбуваються на ринку земель і вдосконалити діючу практику. Наразі даними моніторингу ринку землі активно користуються фахівці різних рівнів.
“Це інструмент достатньо потужний і корисний для всіх учасників ринку земель. Розраховуємо на отримання оглядів помісячно і закликаємо більш ширшу аудиторію користуватися ними”, - зазначив Мирошниченко.
Як повідомляв Укрінформ, станом на 13 жовтня 2021 року в Україні укладено 29493 земельні угоди. За період із 1 липня по 13 жовтня цього року в Україні зареєстровано правочини на 73 447 га земель. За площею лідирують Кіровоградська (10 150,3 га), Харківська (9 520,2 га) і Полтавська області (6 578,7 га).
Ринок землі в Україні офіційно стартував 1 липня 2021 року. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням в 100 гектарів.