З початку війни Україна змогла експортувати лише чотири мільйони тонн сільгоспродукції
Дані навів на міжнародній конференції з безпеки в Берліні міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, передає Укрінформ.
«Нам вдалося експортувати лише 4 млн тонн сільськогосподарських продуктів після початку війни. Для порівняння: експорт через наші морські порти до війни дорівнював 5-6 млн тонн у місяць. 18 млн тонн зерна торічного врожаю усе ще чекають на те, аби бути відправленими», - сказав міністр.
Він додав, що вже цього місяця починається збір врожаю цього року.
За словами Сольського, росія декларує готовність розблокувати українські порти «для забезпечення продовольчої безпеки», але при цьому водночас 4 червня війська рф зруйнували другий найбільший український зерновий термінал у Миколаєві, а 22 червня там же атакували перевалочний термінал Everi компанії Viterra. При цьому росія постійно запускає ракети по транспортній інфраструктурі, яка слугує в якості коридору для експорту українського зерна по Дунаю - остання така атака була 4 дні тому.
«Очевидно, що росія не має справжнього наміру розблокувати експорт з України та використовує свою загрозу глобальній продовольчій безпеці як зброю», - заявив глава Мінагропроду.
Він запевнив, що Україна шукає всі можливості для налагодження експорту. Політик закликав європейських політиків визначити пріоритети у своїх державах та запровадити субсидії з метою виробництва вантажних потужностей для транспортування зерна. Україна також розпочала двосторонні переговори щодо проєктів створення експортних терміналів.
Наша держава, за словами Сольського, вітала б заснування фонду для закупівлі зерна в українських фермерів напряму на території України. Це дозволило б нашим виробникам продавати врожай і гарантувати продовольчу безпеку на світовому ринку.
Як повідомлялося, Україна організувала два шляхи експорту зерна, через Румунію та Польщу, і веде переговори щодо третього з країнами Балтії. У травні 2022 року вдалося відвантажити на експорт усіма видами транспорту понад 1,743 млн тонн зернових, олійних та продуктів переробки, що становить 180% від квітневого обсягу.
24 лютого поточного року росія розпочала неспровоковане військове вторгнення в Україну та продовжила війну, що розпочала проти України ще у 2014 році. В результаті бойових дій в українських портах виявилися заблокованими понад 20 мільйонів тонн українського зерна, значна частина якого призначалася для Всесвітньої продовольчої програми ООН.