Україна має змінити статус Китаю зі стратегічного партнера на економічного – експерт
Таку думку на брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ висловив керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Юрій Пойта.
На думку експерта, враховуючи нинішні реалії, Китаю доцільніше надати статус економічного, а не стратегічного партнера з відповідними обмеженнями для співробітництва з цією країною.
При формуванні свого бачення характеру відносин із Китаєм, за словами Пойти, потрібно брати до уваги стратегічний курс нашої держави на євроатлантичну інтеграцію, виходячи з чого Україні потрібно приймати підходи своїх партнерів до відносин із Пекіном.
Окремо експерт вказав на проблему практичної відсутності України як суб’єкта в експертному й політичному дискурсі Китаю. За його словами, нашу державу сприймають там як територію, історично підконтрольну росії, яка зараз тимчасово потрапила під вплив США.
Пекін, за словами Пойти, уникає прямого діалогу з Києвом попри постійний пошук українською стороною контакту з вищим керівництвом Китаю. «Якщо Президент Зеленський через ЗМІ звертається до Голови КНР Сі Цзіньпіна із закликом до прямого діалогу, значить дипломатичні канали не працюють, і не з вини України» - сказав експерт, нагадавши про нещодавнє інтерв’ю Зеленського китайському виданню South China Morning Post.
Китай, за словами Пойти, не хоче псувати відносини з росією, дотримується проросійського нейтралітету й не підтримує антиросійські санкції, тому Україна повинна сформувати своє бачення щодо Китаю, яке відповідає поточній геополітичній ситуації і її довгостроковим інтересам. Зокрема, на його думку, потрібно обмежити взаємодію з Китаєм у кібернетичній сфері й телекомунікаціях, припинити військово-технічне співробітництво, запровадити обмеження й перевірки для китайських інвестицій в Україну тощо.
«Відносини з Китаєм будуть ослаблені, десь поставлені на паузу, але це нормальна практика, коли одна країна переглядає свої відносини з іншою. Це потрібно для довгострокових інтересів України», - зазначив експерт.
Як повідомлялося, Україна і Китай розвивають відносини стратегічного партнерства відповідно до двосторонніх договорів, підписаних у 2011 та 2013 роках. Із 2019 року Китай є найбільшим торговим партнером України.