Україну чекає найхолодніша зима за останні десятиліття – Вітренко
Як передає Укрінформ, в інтерв’ю Guardian він зазначив, що українців чекає найхолодніша зима за останні десятиліття, температура в приміщеннях становитиме 17-18°C, що приблизно на чотири градуси нижче від норми, і порадив людям запастися ковдрами й теплим одягом на випадок, якщо надворі буде -10°C і нижче.
Опалювальний сезон, за словами Вітренка, розпочнеться пізніше й закінчиться раніше.
Ситуація залежатиме від того, чи нададуть міжнародні союзники Україні кошти для закупівлі 4 млрд. кубометрів газу, а також від різних непередбачених обставин, як, наприклад, руйнування росією газової інфраструктури або подальше скорочення поставок в Європу.
«Без фінансової підтримки [Заходу] в нас не буде газу, і це означатиме, що в нас будуть дуже високі ризики для енергосистеми… - зазначив Вітренко. - [Без імпорту газу] будуть відключення у багатьох місцях України. Що ж до опалення, то якщо в нас не буде цих 2 млрд куб. м, це означатиме, що деякі домогосподарства не отримають достатньо тепла... тому буде дуже холодно».
Україна видобуває близько 60% необхідного їй газу всередині країни, а решту закуповує в сусідів з Європейського Союзу за ринковими цінами. У 2014 році країна перестала безпосередньо купувати газ у росії.
Україні необхідно імпортувати близько 10 млрд кубометрів газу. Вітренко сказав, що, на його думку, союзники розуміють цю потребу, але він не може бути впевнений, що Україна отримає кошти - «дуже важко бути впевненим під час війни».
Однак ці розрахунки можуть змінитися, якщо росія завдасть удару по будь-якому критично важливому об’єкту газової інфраструктури України, електростанціях або газовидобувних підприємствах. Близько 50% газових родовищ України розташовані в Харківській області, за 6-7 км лінії фронту. Якщо вони або українські сховища будуть пошкоджені, Україні доведеться імпортувати більше газу.
росія також може ще більше скоротити поставки газу в ЄС, що призведе до його подорожчання. На початку цього року рф уже скоротила газопостачання в Європу, що спричинило різке підвищення цін на газ та електроенергію в деяких країнах, включаючи Велику Британію.