Візит МАГАТЕ на ЗАЕС може сприяти консолідації міжнародної підтримки України – експертка
Таку думку висловила головний редактор відділу економічної інформації Укрінформу Оксана Поліщук у програмі "Насправді".
Вона зауважила, що у МАГАТЕ навряд чи наявні реальні інструменти, щоб вплинути на ситуацію із захопленням ЗАЕС, зокрема, у критеріях ядерної безпеки не уточнюється, хто у такому випадку відповідає за їх дотримання.
"Вони (МАГАТЕ - ред.) окреслили, що стежать за ядерною безпекою в тому сенсі, що вони дивляться на технічні моменти. Те, що ядерний об'єкт перетворюють на військову базу, для них нонсенс", - сказала Поліщук.
Водночас, за її словами, висновки місії МАГАТЕ можуть вплинути на міжнародну підтримку України. "Це додатковий елемент консолідації. Ми на це розраховуємо, і мабуть, це єдине, на що ми можемо реально розраховувати", - вважає журналістка.
Вона нагадала, що росіяни переслідують на ЗАЕС щонайменше дві цілі: використання станції для покриття дефіциту електроенергії в Криму та ядерний шантаж.
Поліщук також зазначила, що атомна станція за умови роботи на повну потужність дозволяла заощадити близько 750 тис. тонн вугілля або 500 млн кубометрів газу.
Як повідомляв Укрінформ, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі наступного тижня підготує звіт для ради керуючих Агентства про відвідування місією МАГАТЕ Запорізької АЕС і у вівторок прозвітує перед Радою Безпеки ООН.
Місія МАГАТЕ відвідала ЗАЕС 1 вересня. Того ж дня більша частина делегації залишила захоплений росією об'єкт. Шість експертів МАГАТЕ залишилися на Запорізькій АЕС, а надалі агентство планує забезпечити постійну присутність на станції двох своїх представників.
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими, відтоді на майданчику станції загарбники розміщують військову техніку та боєприпаси, а також обстрілюють прилеглу територію.
ООН, США та Україна закликали рф до виведення військової техніки та особового складу з ядерного об’єкта.