В Україні розробили концепцію програми підтримки розподіленої «зеленої» генерації
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу за результатами круглого столу на тему «Розвиток розподіленої «зеленої» генерації та самовиробництво електричної енергії як елемент сучасної енергосистеми», проведеного в Комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
Метою програми виступає будівництво об’єктів малої відновлювальної енергетики – сонячних та вітрових електростанцій разом з установками зберігання (УЗЕ) для забезпечення покриття власного споживання електроенергії об’єктами критичної інфраструктури та домогосподарствами, у тому числі, в автономному режимі не менше, аніж 4 години, та продажу «надлишку» на ринку.
Передбачається, що об’єкти критичної інфраструктури зможуть встановити відповідні установки до 500 кВт разом із УЗЕ ємністю: системи централізованого водопостачання, водовідведення, теплопостачання; об’єкти медичної сфери та критичні споживачі багатоквартирних будинків.
Приватні господарства – до 10 кВт. Державні та комунальні заклади матимуть змогу встановити об’єкти малої відновлювальної енергетики для покриття базових потреб.
На першому етапі (2022-2025 роки) планується встановлення 200 тисяч об’єктів ВДЕ разом з установками зберігання у споживачів, на другому – (до 2030 року) до 1 мільйона таких об’єктів.
Правова та економічна основа функціонування малої розосередженої генерації з ВДЕ – модель Net Billing. Вона дозволить споживачам використовувати на власний розсуд електроенергію безпосередньо або шляхом завантаження в УЗЕ. У разі наявності надлишкової електричної енергії вона продається в мережу за ринковою ціною.
Серед механізмів додаткового стимулювання щодо встановлення таких об’єктів визначено: надання пільгових кредитів, погашення частини тіла кредиту, постачання обладнання за рахунок донорів, а також інші механізми не заборонені законодавством.
У міністерстві очікують, що прямий ефект від програми – це працююча критична інфраструктура в умовах графіків аварійних/погодинних відключень та децентралізована генерація, яку технічно складно та економічно недоцільно виводити з ладу ракетними обстрілами та дронами-камікадзе.
Також в середньостроковій перспективі – плюс 3 ГВТ СЕС або 3,5 млрд кВт-год. чистої енергії на рік та додаткові регулюючі потужності ОЕС України за рахунок УЗЕ.
Супутній ефект: можливість збільшення лімітів на споживання електроенергії, спрощення адміністрування «переключень»; розвиток власного виробництва обладнання; зменшення фінансового навантаження на об’єкти державної та комунальної власності за спожиту електроенергію, зокрема зниження потреби в генераторах на викопному паливі.
Як повідомлялось, у лютому Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №9011 «Про удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії генеруючими установками споживачів». Він покликаний замінити поточну модель «зеленого» тарифу на нову модель Net Billing.
Також уряд зареєстрував законопроєкт №9012, який покликаний створити дієвий механізм видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії, виробленої з ВДЕ.