«Зернова угода»: РФ погодилась відновити інспекції суден до портів, але не всіх
Як передає Укрінформ, про це розповів заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".
"Станом на ранок 19 травня стало відомо, що Росія погодилася відновити інспекції вхідного флоту до портів "Одеса" та "Чорноморськ", але відмовилася інспектувати судна, що прямують у порт "Південний", - сказав він.
Васьков нагадав, що наразі 62 судна очікують інспекцію на вхід до українських морпортів. За його словами, після того, як 17 травня судно DSM Capella під прапором Барбадосу з 30 тис. т кукурудзи вирушило з порту "Чорноморськ" до Туреччини, жодного іншого судна учасника ініціативи в українських портах поки що немає.
Заступник міністра наголосив, що за нормального функціонування "зернової ініціативи" Україна готова експортувати з трьох портів 6 млн т аграрної продукції на місяць, проте з листопада Росія знаходить нові приводи, щоб обмежити експорт і призупинити "зернову ініціативу". Відтак, за перші 17 днів травня з морських портів було експортовано менш як 1 млн т агропродукції.
У міністерстві очікують, що першими інспекцію на вхід мають пройти "найстаріші" судна, які найдовше очікували в черзі. У разі її проходження сьогодні такі судна вже післязавтра можуть бути в українському порту.
Як повідомляв Укрінформ, Україна, Організація Об’єднаних Націй і Туреччина 18 березня 2023 року домовились про продовження «Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море». Дія угоди була продовжена на 120 днів, проте в росії заявляли, що угода діятиме до 18 травня 2023 року.
Віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков 17 травня повідомив, що угода діятиме до 18 липня 2023 року.
Фото: TRT Haber