Через руйнування енергоінфраструктури Україна втратить до 2% ВВП - експерт
Це в коментарі Укрінформу спрогнозував президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак.
На темпи економічного відновлення України, за його словами, негативно впливатиме як недоотримання коштів від продажу електроенергії, так і скорочення обсягів промислового виробництва – передовсім в енергоємних галузях.
«Вочевидь, березневі та квітневі обстріли та їх ймовірне продовження призведуть до втрати від 1% до 2% нашого внутрішнього валового продукту. Хоча б тому, що сама вироблена електрика й отриманий за неї ресурс є частиною ВВП. Плюс споживання енергії впливає на обсяги виробництва в інших галузях», - пояснив економіст.
Загалом, за його словами, в країні наразі немає браку електроенергії. Бракує потужностей для вирівнювання споживання. Адже значну частину маневрової генерації – ГЕС і ТЕС - виведено з ладу. Це може суттєво вплинути на показники металургії та інших енергоємних виробництв.
Водночас Козак вважає, що, попри складну ситуацію, вітчизняна економіка цьогоріч зростатиме вищими темпами, ніж 3,2%, як прогнозують у МВФ.
«Ознайомившись із висновками вітчизняних аналітичних центрів та зробивши власні розрахунки, вважаю, що зростання цього року могло б бути близьким до 5% (мінус втрати, пов’язані з останніми атаками ворога на нашу енергетику, оскільки ці розрахунки робилися до весняної ескалації). Тож якщо не буде суттєвого погіршення ситуації на фронті, цьогорічне зростання ВВП, думаю, буде близьким до 4%», - підсумував Тарас Козак.
Як повідомлялося, минулого тижня під час Щорічних весняних зборів МВФ та групи Світового банку аналітики представили новий звіт «Перспективи розвитку світової економіки». Зокрема, в МВФ прогнозують цьогорічне збільшення українського ВВП на 3,2% (за підрахунками, зробленими до посилення ударів РФ по українській енергогенерації). У 2025 темпи зростання мають прискоритися до 6,5%, а до 2029-го - стабілізуватися на рівні 4,5% рік до року.