Експерт радить українцям розумне обмеження споживання електроенергії влітку
Такий прогноз директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка публікує Українське Радіо.
«Треба враховувати, що у нас просто не вистачає генераційних потужностей. Не вистачає навіть зараз. Ми фактично щодня беремо аварійну допомогу в європейських країн, щоб покривати те споживання, яке є зараз. А воно мінімальне об'єктивно. Влітку, крім іншого, необхідно проводити планові ремонти атомних енергоблоків. А це означає, що у нас по черзі виходитимуть із системи дуже відчутні, як на зараз, гігаватні енергоблоки АЕС. А це поглиблення дефіциту. Ви абсолютно справедливо сказали про літній пік споживання. Влітку споживання зростає дуже відчутно. Десь на 30-40% відносно того, що є зараз. І це фактично означає, що або ми всі будемо вчитися економити електроенергію, або нас очікують планові обмеження за певними графіками», – каже експерт.
Він наголосив, що побутове споживання в Україні нині сягає майже половини від усього споживання електроенергії, то економія навіть 1-2 кВт кожним помешканням, особливо зранку і ввечері, може відчутно допомогти всій вітчизняній енергосистемі. Наприклад, вимкнувши бойлер у пікові години.
«Якщо ви, щоб випити чашку чаю, замість повного чайника закип'ятите саме чашку, то ви вже зекономите 10 хвилин по 1,5 кВт», – додав Харченко.
За його словами, альтернативою розумному самообмеженню споживачів може бути запровадження однакової для всіх ринкової ціни на електроенергію.
«Обмеження споживачів – це один із методів. Але є ще один радикальний метод, який називається «привести всіх до однакової ринкової ситуації». Коли у 2014-2015 роках всі споживачі були у ринковій ситуації по газу, то використання газу скоротилося майже утричі протягом півтора року. У нас споживання було близько 70 млрд кубометрів, а стало 25-26. Обсяг споживання скоротився, тому що для всіх запровадили ринкову ціну, субсидії для тих, хто потребував, і скорочення відбулося. Насправді, якщо запровадити ринкові ціни і адресні субсидії на ринку електроенергії, але зробити це як комплексну реформу, бо там багато проблем, і тарифи для населення не єдина і не найбільша проблема, то питання скорочення споживання українці вміють вирішувати. І ми це вже бачили на практиці», - наголосив експерт.
Як повідомлялося, внаслідок посилення російських ракетних атак, які різко інтенсифікувалися із 22-23 березня нинішнього року, Україна втратила приблизно 30% загальної генерації електроенергії.