Опалювальний сезон на старті: чи вистачить Україні газу

Опалювальний сезон на старті: чи вистачить Україні газу

Укрінформ
Через російський енерготерор, роль газу в енергетичному балансі країни зросла. Тому держава в першу чергу подбала, щоб “блакитного палива” взимку було достатньо

Україна поступово входить в опалювальний сезон. Вже підключені до теплопостачання комунальні заклади й нарешті тепло вже починають подавати у житлові будинки. Зокрема, 30 жовтня в столиці офіційно оголосили про початок опалювального сезону для житлового сектору. А це означає, що споживання газу одразу зростає. Й на питання чи вистачить Україні запасів “блакитного палива”, ствердна відповідь вже є - НАК “Нафтогаз” акумулював необхідні оперативні та страхові запаси газу в підземних газосховищах для проходження цієї зими.

Газовидобуток зростає стабільно

З початку цього року державні АТ “Укргазвидобування” та ПАТ “Укрнафта” стабільно збільшують видобуток “блакитного палива”. За 9 місяців ці компанії сукупно видобули понад 11 млрд кубометрів товарного газу - порівняно із січнем-вереснем 2023 року зростання видобутку становить 0,7 млрд кубометрів.

Фото: shutterstock
Фото: shutterstock

“Цього опалювального сезону, як і минулоріч, плануємо забезпечити населення України та інші категорії ПСО (механізм так званого покладання спеціальних обовʼязків на учасників ринку - Ред.) виключно власним ресурсом. Наразі ми на 2% перевищуємо планові обсяги видобутку“, - прокоментував Укрінформу очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов

За його словами, фахівці компанії не лише бурять нові свердловини, але й модернізують старі із застосування нових технологій. Компанія також продовжує вивчати поклади газу на своїх родовищах, облаштовує розвідувальні та оціночні свердловини.

“На одному із родовищ ми пробурили оціночно-експлуатаційну свердловину, яка має добовий дебіт 274 кубометра газу. Видобуток на родовищі зріс на 17%. Це означає, що попри вік та виснаженість, воно має перспективи до подальшого розбурювання”, - каже в.о. очільника Укргазвидобування Сергій Лагно.

 Редактор аналітичного видання ExPro Gas&Oil Михайло Свищо відзначає, що Укргазвидобування та Укрнафта протягом року демонструють стабільний приріст обсягів видобутку газу, а із вересня відновився й видобуток “блакитного палива” ПрАТ “Укрнафтобуріння” та Smart Energy. За розрахунками ExPro, у жовтні цього року видобуток українського газу складає 53,5 млн кубометрів на добу - це на понад 1 млн кубометрів більше за відповідні показники минулого року.

Окрім видобутку газу НАК “Нафтогаз” подбала про накопичення достатньої кількості газу у підземних сховищах.  “За оцінками ExPro, на кінець жовтня в українських підземних сховищах газу зберігається понад 12,9 млрд куб м природного газу. Накопиченого ресурсу цілком вистачає для проходження цьогорічного опалювального сезону”, - підтверджує Свищо.

При цьому разом із традиційною закачкою “блакитного палива” Нафтогаз формує й так званий страховий запас - закуповує імпортне паливо, яке буде зберігатися у режимі “митний склад”. Компанія влітку домовилася з ЄБРР про надання кредиту в розмірі 200 млн євро на закупівлі газу. Вже з початку вересня й протягом усього жовтня Нафтогаз закачує придбаний за ці кошти природний газ до українських сховищ.

За даними ExPro, у вересні було закачано близько 158 кубометрів такого “підстраховочного” газу, а за підсумками жовтня страховий запас може сягнути 300 кубометрів. “Цей ресурс разом із накопиченим компанією газом на "митному складі" в попередні роки стане страховим запасом на зиму і буде використовуватися при збільшенні обсягів споживання”, - прокоментував Михайло Свищо.

Роль газу в енергосистемі зростає

Після руйнування внаслідок російських атак теплової генерації, яка забезпечувала покриття пікового споживання електрики, в країні приступили до активного розвитку розподіленої генерації.

“Зокрема, завдяки співпраці із ПРООН та підтримці уряду Норвегії ми невдовзі отримаємо генеруюче обладнання, яке дасть ще 80 МВт потужності для української електромережі. Це допоможе забезпечити додаткову генерацію електроенергії та тепла для мешканців однієї з областей”, - прокоментував голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов. У такий спосіб Група робить свій вклад у зміцнення енергосистеми, що втратила значний обсяг потужності через російські атаки. Підключаються до мереж й генеруючі установки інших компаній, що потребують газу.

 “Статистика переважно закрита, але із доступної інформації ми бачимо, що порівняно з минулим роком споживання газу зросло. Припускаємо, що це обумовлено збільшенням попиту на “блакитне паливо” саме для виробництва електроенергії”, - зазначає експерт програми “Енергетика” аналітичного центру “Український інститут майбутнього” Адріан Прокіп. При цьому, за його словами, споживання газу населенням і теплокомуненерго коливається у межах статистичної похибки. Таким чином, ключова роль газу в енергобалансі країни зростає та підкріплюється нині саме за рахунок генерації.

Аналітик зауважує, що на перебіг опалювального сезону впливатиме фактор війни. Якщо росіяни зможуть суттєво пошкодити інфраструктуру підземних сховищ, то доведеться вдаватися до імпорту. “Але якщо не буде такого роду пошкоджень, то газу має вистачити”, - прогнозує Прокіп. Він наголошує, що збільшення споживання “блакитного палива” компенсується зростанням його видобутку.

Не газовим видобутком й запасами єдиними

Водночас, у Нафтогазі зазначають, що для успішного проходження опалювального сезону недостатньо просто збільшити видобуток газу. “Багато залежить й від ефективної взаємодії енергетиків з місцевим самоврядуванням, що дозволяє оперативно вирішити ту чи іншу проблему. Ми тісно спілкуємося із громадами щодо раціонального використання енергоресурсів, вчасних розрахунків за спожитий газ, вирішуємо питання у максимально стислі строки”, - наголошує Чернишов.

За його совами, ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, яка  забезпечує газом теплокомуненерго, бюджетні установи та релігійні організації, на кінець жовтня вже уклала договори із понад 6 тисячами споживачів по всій країні.

Газовики також підготували до опалювального сезону й систему розподілу газу. Фахівці Газмереж (ТОВ “Газорозподільні мережі України”- Ред.) подбали, щоб у низці філій, які працюють у прифронтових регіонах - на Донеччині, Сумщині, Чернігівщині, Харківщині й в інших областях, були необхідні ресурси для оперативних ремонтів. Адже газова інфраструктура у цих регіонах постійно потерпає від обстрілів.

“З початку цього року працівники аварійної служби Газмереж ліквідували понад 1,4 тис. пошкоджень, спричинених бойовими діями, повернувши газопостачання 58 тис. українських сімей. Наші фахівці продовжують працювати у прифронтових населених пунктах, адже там газ залишається чи не єдиним доступним паливом”, - каже Чернишов.

Він наголосив, що ціна газу для населення, бюджетних установ за рішенням Кабміну залишається сталою та не зміниться щонайменше до кінця опалювального сезону. Таким чином держава продовжує розділяти  фінансовий тягар для пересічних споживачів під час війни.

При цьому в Нафтогазі підкреслюють, що Україна хоч і залишається енергоспроможною країною, та їй ще доведеться пройти шлях в опануванні нових підходів до використання енергоресурсів  . “Ми маємо гарно розвинену газову інфраструктуру, родовища, належні природні умови. Однак нам ще потрібно навчитися ефективно використовувати дані природою ресурси. Це не стільки про державну політику, як у першу чергу, про маленькі кроки кожного з нас. Кожна громада, кожен українець мають дбати про власну енергоефективність, яка дозволить разом пережити найважчі часи”, - вважає Чернишов.

І з цим важко не погодитися…

Марина Нечипоренко, Київ

Перше фото: Gettyimages

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-