Обстріли РФ інфраструктури ускладнюють постачання продовольства та нищать екологію - Global Rights Compliance
Про це представники Global Rights Compliance заявили в Гаазі, де відбувається 23-тя сесія Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду, повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.
“Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ми спостерігаємо атаки на критично важливу цивільну інфраструктуру, перешкоджання гуманітарному доступу й евакуації, а також доступу до продовольства, розкрадання сільськогосподарської техніки і врожаю, обстріли об’єктів, важливих для виживання мирного українського населення. Атаки на критично важливу інфраструктуру, як-от енергетика та водопостачання, блокада портів і багато інших схожих порушень тривають досі”, – сказала заступниця керівника відділу злочину моріння голодом та гуманітарної кризи Global Rights Compliance (GRC) Ребекка Бакос Блюменталь.
Своєю чергою заступниця керівника Мобільної команди правосуддя з питань злочину моріння голодом Global Rights Compliance (GRC) Ольга Мацьків зазначила, що через постійні російські атаки українці залишаються без світла і тепла, тоді як зими в Україні можуть бути надзвичайно холодними, а електрика має вирішальне значення для систем опалення в будинках, постачання води та роботи каналізації.
“Багато міст залежать від електричних насосів для доставки води в домогосподарства. Через відключення електроенергії мешканці відчувають перебої з водопостачанням або взагалі втрачають доступ до чистої води. У нас немає тепла, у нас немає води. Ми не можемо без електрики зберігати продукти. Знеструмлення порушує не тільки побутову діяльність, а й телекомунікаційну інфраструктуру. Відсутність зв’язку може бути небезпечною, особливо у разі повітряних нальотів чи інших надзвичайних ситуацій, які трапляються щодня. Якщо говорити про вплив на українську економіку від мінімального до найбільшого, то відсутність електроенергії має серйозні наслідки. Підприємствам, особливо малим і середнім, складно працювати без надійного електропостачання. Багато фабрик і магазинів вимушені зачинятися під час відключень електроенергії, що призводить до спаду виробництва та втрати прибутку. Сільськогосподарський сектор також страждає, оскільки фермери стикаються з труднощами в роботі зрошувальної системи, експлуатації обладнання та зберігання зібраного врожаю”, – сказала Мацьків.
Вона також наголосила, що перебої з електроенергією буквально закривають людей з обмеженими можливостями у домівках, оскільки не працюють ліфти у багатоквартирних будинках, у громадських приміщеннях і лікарнях.
“Люди з важкими захворюваннями, залежні від засобів життєзабезпечення, ризикують своїм життям у разі кожного тривалого вимкнення електроенергії. За даними МОЗ України, на початок 2023 року загальна кількість людей з інвалідністю становила понад 2,5 мільйона осіб. За цей рік кількість нових випадків інвалідності зросла на 10%. Станом на листопад 2024 року в Україні - понад 3 мільйони людей з інвалідністю”, – сказала Мацьків.
Широкомасштабні та систематичні атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України ставлять під загрозу життя пацієнтів і ускладнюють роботу медиків, як зазначено в опублікованому звіті організацій Physicians for Human Rights (PHR) і Truth Hounds.
За результатами опитування українських медпрацівників, 92% з-поміж 2261 людини повідомили про відключення електроенергії в їхніх закладах охорони здоров’я внаслідок атак на енергетичну інфраструктуру. Медики також зазначають, що це завдало незворотної шкоди здоров’ю пацієнтів і навіть спричинило смерті. Співавторка звіту й координаторка з екстреного реагування PHR в Україні Уляна Полтавець наголосила, що слід зупинити атаки на енергетичну та медичну інфраструктури України, а прокурори на міжнародному та національному рівнях повинні розслідувати ці атаки та притягнути винних до відповідальності.
Своєю чергою юридичний директор правозахисної організації Truth Hounds та експерт Project Expedite Justice Дмитро Коваль заявив про далекосяжні наслідки руйнування Каховської ГЕС для енергетичної стабільності України, клімату та довкілля. “З огляду на взаємопов’язаність енергетики та клімату, Каховська ГЕС була важливим балансувальним джерелом електроенергії, яке не лише давало змогу забезпечити струмом українські домівки, а ще й стабілізувало енергетичну систему, виробляючи високоманеврену зелену енергію. Єдина доступна альтернатива їй – це енергія, яку продукують традиційні електростанції”, – сказав він.
Коваль також зазначив, що з погляду екології знищення Каховської дамби призвело до руйнування екосистем, скорочення популяції численних видів флори та фауни, забруднення ґрунтів і води.
“Потенційно чи не найбільшим наслідком, що відповідає поширеним, довготривалим і суворим критеріям шкоди, визначеним Римським статутом Міжнародного кримінального суду (МКС), стало зникнення найбільшого в Україні джерела прісної води – Каховського водосховища. Це ставить під загрозу життя в усьому регіоні, спричиняє різке зниження рівня ґрунтових вод і засолення ґрунту. Усе це загалом дає підстави стверджувати, що руйнування дамби є воєнним злочином проти довкілля, як передбачено статтею 8(2)(b)(iv) Римського статуту”, – наголосив він.
Як повідомляв Укрінформ, українські правозахисники представили в Гаазі, де відбувається 23-тя сесія Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду, звіт про незаконні судові процеси над полоненими і цивільними, ув’язненими в РФ та на тимчасово окупованих територіях.