Що зміниться 1 січня: податки для ФОП, платні медпослуги та надбавки для вчителів
З 1 січня 2025 року в Україні вступає в силу низка законодавчих змін, які стосуються не лише податків, а й багатьох інших аспектів життя громадян. Від зростання тривалості трудового стажу до нових правил в автоцивілці – ці зміни вплинуть на кожного. Укрінформ зібрав найважливіші нововведення, що прийдуть вже з новим роком.
НАДБАВКИ ДО ПЕНСІЇ ТА ВИМОГИ ДО ТРУДОВОГО СТАЖУ
Державним бюджетом на 2025 рік передбачено кошти на індексацію пенсій. Тому в січні 2025 року збільшаться виплати у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70 років (+300 грн), 75 років (+456 грн) та 80 років (+570 грн). Важливою умовою є те, що пенсія не повинна перевищувати 10 340,35 грн.
З 1 січня 2025 року також збільшується тривалість трудового стажу для можливості вийти на пенсію за віком у 60 років. Згідно зі ст. 26 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, і для чоловіків, і для жінок ця вимога становитиме не менше 32 років трудового стажу.
ПОДАТКИ ДЛЯ ФОП
Для ФОП першої, другої та четвертої групи ставка військового збору становитиме 10% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня. Тож протягом 2025 року вони повинні будуть платити 800 грн військового збору щомісяця незалежно від доходу. Сплата збору здійснюється авансом до 20 числа кожного місяця.
Щодо третьої групи, то ставка військового збору встановлена у розмірі 1% від розміру отриманого доходу. Якщо дохід відсутній, платити нічого не потрібно. Збір сплачується протягом 10 днів після граничного строку подання декларації за квартал.
Крім того, із січня сплата єдиного соціального внеску (ЄСВ) для ФОП буде обов’язковою, окрім тих, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Так протягом всього 2025 року розмір мінімального внеску з ЄСВ за місяць дорівнює 1760 грн, а за квартал – 5280 грн.
Нагадаємо, наприкінці минулого року Верховна Рада прийняла Закон №11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», яким було підвищено ряд податків та зборів. А за кілька днів до Нового року президент підписав закон №9319, який унормував запровадження нових податкових правил для фізичних осіб-підприємців не з 1 жовтня, як передбачав “податковий” закон, а з 1 січня 2025 року. Тобто, депутати прибрали колізію застосування нових податкових правил для ФОП “заднім числом”.
БЕЗГОТІВКОВІ ПЛАТЕЖІ
З 1 січня торговці, які здійснюють свою діяльність в населених пунктах з населенням менше 5 тисяч осіб, зобов’язані забезпечити можливість безготівкових розрахунків. Це завершальний етап упровадження обов'язкового приймання безготівкових платежів в Україні, який передбачено набуттям чинності п.п.3 п.1 постанови КМУ №894 від 29.07.2022 р. «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» .
Водночас вимога не поширюється на фізичних осіб-підприємців, платників єдиного податку першої групи та тих, хто здійснює виїзну торгівлю або продаж власноруч вирощеної продукції, які повинні будуть забезпечити POS-термінали (платіжний термінал) ще через рік – з 1 січня 2026 року. Тимчасово мають право працювати без використання платіжного терміналу торговці, що ведуть господарську діяльність на територіях громад у районі проведення воєнних дій та які перебувають у тимчасовій окупації.
АГРАРНІ НОТИ
З 1 січня 2025 року набирає чинності Закон «Про аграрні ноти», який запроваджує новий фінансовий інструмент для кредитування сільськогосподарського виробництва – аграрні ноти. Це неемісійний цінний папір на додаток до аграрних розписок, який є самостійним предметом обігу на ринках капіталу. Вже з наступного року аграрій зможе самостійно видати електронну аграрну ноту з особистого е-кабінету в спеціально створеному Реєстрі аграрних нот, не сплачуючи гроші за послуги нотаріуса. А кредитор, відповідно, зможе її продати на ринку капіталу і повернути свої гроші. Перевагою документа у порівнянні з традиційними паперовими аграрними розписками є розширення можливих варіантів застави, у тому числі, можливість застави живих тварин та продуктів тваринного походження, продуктів їх первинної переробки тощо. Вважається, що це створить умови для ширшого залучення ресурсів у тваринництво.
ПРЕВЕНТИВНА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ БОРЖНИКІВ
З 1 січня 2025 року набирає чинності закон, яким запроваджується нова процедура превентивної реструктуризації боргів. Закон є частиною виконання Плану України в межах стратегічних цілей Регламенту (ЄС) 2024/792 щодо Ukraine Facility. Передбачено спрощення та прискорення процедур для зменшення витрат і підвищення ефективності взаємодії між боржниками та кредиторами.
“ЛІСОВІ” ДИВІДЕНДИ
З 1 січня 2025 року до 31 грудня 2027 року державні спеціалізовані господарські, лісогосподарські та лісозахисні підприємства, що знаходяться під управлінням Державного агентства лісових ресурсів, повинні відраховувати 50% свого чистого прибутку до державного бюджету. Водночас 30% чистого прибутку підприємства мають інвестувати в придбання необоротних активів, необхідних для заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Витрачання цих коштів буде перевірятися щорічним державним фінансовим аудитом. Така вимога міститься у постанові Кабміну №1280 від 08.11. 2024 р. “Про внесення зміни до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями”.
ТАРИФИ УКРПОШТИ
З 1 січня 2025 року Укрпошта кардинально змінює підхід до тарифікації пересилання внутрішніх посилок. Вартість відправлення залежатиме не від ваги, а від об’єму коробки, який розраховуватиметься в кубічних сантиметрах шляхом множення довжини, ширини та висоти коробки. При цьому Укрпошта застосовуватиме єдиний тариф за об’єм незалежно від ваги посилки. Відправлення внутрішніх посилок здійснюватиметься за двома тарифними планами: «Базовий» і «Пріоритетний». Максимальна вага посилки має складати до 30 кг. Посилки понад 30 кг перевозяться на палетах відповідно до тарифів на палетні перевезення.
АВТОЦИВІЛКА ПО-НОВОМУ
З 1 січня 2025 року змінюються правила страхування відповідальності власників автотранспортних засобів. Нові правила передбачені оновленим Законом «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Документ, зокрема, передбачає майже дворазове збільшення страхових виплат. Зокрема, максимальні виплати за шкоду життю та здоров'ю зростуть з 320 тис. грн до 500 тис. грн, а за шкоду майну – зі 160 тис. грн до 250 тис грн.
Однак з новим законом залишаться пільги на "автоцивілку" для певних категорій громадян: для учасників бойових дій, учасників Революції Гідності, осіб з інвалідністю 1-2 груп. Вони матимуть знижку 50% від вартості страхового полісу. Так водій зможе отримати знижку лише на одне авто, яке є в його власності та не використовується в комерційних цілях.
ЛІКВІДАЦІЯ МСЕК
Наприкінці 2024 року Верховна Рада України підтримала ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), які проводили експертизу щодо встановлення інвалідності чи ступеню непрацездатності. І з 1 січня в медичних закладах України запрацюють Експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи (складатимуться з практикуючих лікарів та лікарів-реабілітологів), а система оцінювання стане повністю електронною. Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час упровадження нової системи, термін повторного огляду продовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.
ПЛАТНІ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ
З 1 січня 2025 року набуває чинності перелік медичних послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть платно.
Так оплачувати медичні послуги потрібно при зверненні без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення на послугу не вимагається), та при наданні медпослуг за договорами з юридичними особами. Водночас додатково оплачується надання медпослуг вдома на бажання пацієнта (якщо це не обумовлено його станом), можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги, а також перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.
Водночас у МОЗ наголосили, що надання медичної допомоги за програмою медичних гарантій було і залишається безоплатним. У певних випадках для отримання допомоги потрібне направлення від лікаря (сімейного чи лікуючого).
ВЧИТЕЛЬСЬКА ДОПЛАТА
З 1 січня 2025 року вчителі та інші педпрацівники отримуватимуть щомісячну доплату до заробітної плати у розмірі 1000 грн, а з 1 вересня 2025 року, тобто з наступного навчального року – 2000 грн.
При цьому на призначення виплат не впливатимуть ані стаж, ані місце розташування закладу освіти. Така норма доплат до заробітної плати діятиме до закінчення воєнного стану в Україні.
Укрінформ
Перше фото: freepik.com