Відкрили 29 кримінальних справ про підкуп виборців - МВС
Про це на брифінгу заявив радник міністра внутрішніх справ, член координаційного штабу МВС із забезпечення правопорядку на виборах Іван Варченко, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Ми практично призупинили зараз розгортання мереж з підкупу виборців, які полягали в тому, щоб зібрати максимальну кількість спостерігачів, агітаторів, і залучити, обіцяючи додаткову фінансову винагороду, членів комісій. Відповідно, ми не звинувачуємо кандидатів і їх команди, ми говоримо про одне: під вчорашнім днем треба підводити риску. На сьогоднішній день, хороше українське законодавство, виписане в кращих європейських зразках у цій частині, щодо недопущення підкупу виборців, воно забороняє будь-які додаткові оплати членам комісій, окрім тих, які передбачені державним бюджетом України. Забороняються додаткові оплати агітаторам за агітаційну роботу, відповідно, і спостерігачам, і іншим суб'єктам виборчої кампанії. Все це розцінюється як підкуп виборців", - сказав Варченко.
За його словами, наразі є 29 кримінальних проваджень, розпочатих за фактом підкупу виборців, з 66 кримінальних проваджень, які відкрито з початку передвиборчої кампанії.
"Ми розуміємо, що насправді штаби наразі не поспілкувалися зі своїми прихильниками, не сказали, що гроші платитися не будуть, а ті в режимі напруженого очікування чекають, як розгорнеться ситуація... Ми звертаємося до кандидатів в Президенти України, це їх завдання зараз сказати своїм штабам: дорогі друзі, грошей не буде, ми не підведемо вас під кримінальну статтю, і відповідно, потрібно розуміти, що надалі виборчі процеси, агітаційні в Україні, здійснюватимуться на волонтерських засадах", - наголосив Варченко.
Він підкреслив, що у свою чергу, виникає інша спокуса - використати адмінресурс.
"Ми застерігаємо учасників виборчої кампанії, тих, які мають доступ до різних форм адміністративного ресурсу, до обласних, районних державних адміністрацій, до посадових осіб в органах місцевого самоврядування. Ми нагадуємо позиції статей 3, 56, 64 і низки інших закону України про вибори Президента України, які прямо забороняють органам державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовим чи службовим особам тощо здійснювати будь-яку агітацію за чи проти того чи іншого кандидата у робочий час", - зазначив радник міністра.
Так, за його словами, є необмежена можливість українцю, який працює в органі місцевого самоврядування чи в органі державної влади, підтримати того кандидата, який йому подобається, але для того, щоб це зробити, така особа має написати заяву і піти у відпустку.
"У відпустці він матиме можливість агітувати за кого завгодно і робити це з абсолютно чистою совістю, не порушуючи закон", - підкреслив Варченко.
Водночас він поінформував, що для такої особи навіть у відпустці спроби в будь-якій формі впливати, тиснути на позицію тих людей, які до відпустки були від неї залежними або її підлеглими, недопустимі, оскільки це буде перевищення службових повноважень, і так само буде оцінюватися як використання адмінресурсу.
"Поліція буде уважно стежити за всіма подібними повідомленнями про спробу зловживати владними повноваженнями або адміністративним ресурсом", - уточнив радник міністра.