Помилки виборчкомів та фото бюлетенів у соцмережах - КВУ назвав основні порушення
Про це в понеділок, 1 квітня, поінформував генеральний директор КВУ Олексій Кошель під час презентації попереднього звіту щодо перебігу виборів Президента України, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"За оцінкою Комітету виборців України, проведення дня голосування відповідало нормам чинного українського законодавства та міжнародних стандартів чесних демократичних виборів. Ми маємо підстави говорити про те, що кількість, характер, системність чинного законодавства можна достатньо коректно порівнювати із попередніми виборами Президента України 2014 року і ці масштаби принципово не змінилися, попри те, що ми отримали досить брудний виборчий процес. Водночас ми можемо говорити про досить високу якість роботи в день голосування", - зазначив Кошель.
Разом з тим, дані спостерігачів КВУ засвідчують низку проблем і порушень під час організації процесу голосування та підготовки до його проведення. Однак Кошель наголошує, що вони не носили системного характеру та не були такими, що могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян.
"Переважна більшість масиву порушень законодавства, які фіксували наші спостерігачі, стосувалися таких типових порушень. Перше — це помилки та порушення законодавства з боку членів дільничних виборчих комісій. Друге — це розголошення таємниці голосування виборців шляхом публікації відповідних фотоматеріалів, так звана фіксація заповнених бюлетенів і публікація їх у соціальних мережах, або публічне представлення засобам масової інформації", - сказав Кошель.
Також серед суттєвих порушень у КВУ відзначають проведення агітації поза строками, визначеними законом "Про Президента України". За словами Кошеля, йдеться про проведення агітації напередодні виборів, тобто в "день тиші", та безпосередньо у день голосування.
Серед грубих порушень Кошель назвав такі: псування бюлетенів членами виборчих комісій (біля прізвища одного з кандидатів у Президенти ДВК поставила штамп "вибув"); відмова у розміщенні інформаційних плакатів низки кандидатів (з тієї підстави, що вони нібито є "технічними"); початок підрахунку голосів до завершення голосування; голосування за пред'явленням закордонного паспорта, студентського квитка та відмова у голосуванні виборцям, які прийшли з id-картками. Втім, ці порушення були поодинокими.
Окрім того, в КВУ зафіксували збільшення проблем, пов'язаних зі списками виборців. Передусім, це стосується помилок і порушення законодавства з боку членів ДВК.
"Зараз ключове завдання, щоби кількість цих порушень і цих помилок була суттєво зменшена під час другого туру виборів, і другого туру виборів ця проблема не була серед пріоритетів", - підкреслив Кошель.
Він також наголосив, що в день голосування на дільницях працювали 2034 офіційних спостерігачів КВУ. Аналогічна їх кількість, за словами Кошеля, очікується й під час проведення другого туру виборів.
"У нас буде працювати понад 2000 спостерігачів, у нас будуть працювати короткотермінові спостерігачі, які присутні в усіх регіонах України, також буде налагоджена робота нашої "гарячої" лінії", - зазначив голова КВУ.