Про реалізацію проекту «Буратіно» в Україні
Лідер російської партії ЛДПР Володимир Жириновський заявив, що ЛДПР визнає українські вибори, якщо переможе Володимир Зеленський.
Після цього заступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін написав на своїй сторінці у «Фейсбук», що ще у вересні 2014 року, коли він «працював-волонтерив у Інформаційно-аналітичному центрі РНБО», він відпрацьовував матеріали запланованої, але не реалізованої (на той час) інформаційної спецоперації. «Днями, в контексті поточних подій, про неї згадав великий друг України і непересічний глибокий аналітик російської агресії Christo Grozev. Але найголовніше – почитайте те, що на скриншотах», – написав Золотухін, який оприлюднив низку документів.
Російський проект "Буратіно" / Фото: FacebookEuromaidan Press вивчив ці документи і написав великий матеріал під назвою «Документи зі зламаної бази російської партії ЛДПР 2014 року окреслювали план, що дуже нагадує кампанію Зеленського».
Укрінформ подає цей матеріал повністю.
Володимир Жириновський, лідер Ліберально-демократичної партії Росії (ЛДПР), 3 квітня заявив, що його партія визнає українські вибори лише за умови, якщо переможцем стане Володимир Зеленський. Зламані документи його партії в 2014 році вказують на план, який приголомшуюче схожий на той, що використовувався в кампанії Зеленського.
Коли 3 квітня Володимир Жириновський, лідер третьої партії Росії ЛДПР, заявив, що визнає українські вибори, тільки якщо переможцем стане кандидат-комік Володимир Зеленський, це не стало несподіванкою.
Зрештою, під час виборчої кампанії російські ЗМІ зробили свого опонента, чинного Президента Порошенка, ключовою мішенню ненависних висловлювань, про що свідчать переважаючі настрої в російській соціальній мережі «ВКонтакте». Причина цього полягає в тому, що Порошенко, який прийшов до влади після революції Євромайдану, яка усунула його проросійського попередника в 2014 році, зайняв тверду позицію проти Росії і, незважаючи на негативні наслідки російської окупації Криму і війни на Донбасі, вів Україну на захід.
Це змусило багатьох аналітиків припустити, що Росія воліє, щоб вибори виграв будь-хто, аби не Порошенко. Разом із невиразними заявами Зеленського про Росію і тотальною недосвідченістю в політиці, можна припустити, що Зеленський є кращим кандидатом для величезного, агресивного сусіда України.
Проте, що має місце бути, принаймні як яскравий збіг обставин, так це план вибору когось на кшталт Зеленського, який отримано нібито з серверів ЛДПР у вересні 2014 року.
Цей план, отриманий групою анонімних хакерів з серверів ЛДПР у транші 3 Гбайт документів, розкриває російський політичний технологічний план, щоб залучити до українського парламенту партію на чолі з коміком. Це було розповсюджено знову після першого туру президентських виборів, який відбувся 31 березня 2019 року, журналістом Христо Грозевим.
З моменту оприлюднення у вересні 2014 року ресурси, на яких розміщувався транш документів, були видалені (1,2,3). Але деякі зображення все ще розміщені тут. (Хак, ймовірно, продовжує жити в потоках прихованої мережі. Якщо ви знайдете його, будь ласка, надішліть повідомлення. Поки що ми змогли знайти лише половину).
Чи автентичні витоки? У публікації від 2014 року Христо Грозев привертає увагу до кількох критеріїв, які можна використати для відповіді на це запитання.
По-перше, величезний розмір траншу і послідовний опис документів дозволяють підозрювати, що потрібно було б надто багато зусиль, щоб підробити так багато файлів.
По-друге, наявність контенту, недоступного з інших джерел, таких як проект інтерв'ю Жириновського з «Аргументи і Факти», яке ніколи не вийшло, і зміст, який не можна сфабрикувати, – наприклад, позов Жириновського до суду проти української держави, особисті рахунки та голосові записи – все це підтверджує, що документи є справжніми.
Також там міститься листування з лідерами російських маріонеткових республік на сході України, Луганської та Донецької «народних республік», їхні паспортні дані, схема транспортування палива з Росії до «республік», а також плани щодо створення там прес-центру.
Але найяскравіший документ в сучасних умовах, коли чинний Порошенко, який отримав у першому турі менше 16% голосів, зіткнувся з коміком без політичного досвіду, котрий отримав понад 30%, – це план під кодовою назвою «Буратіно» – російський переклад «Pinocchio».
Політичний проект «Буратіно»
Документ починається з викладу загальної політичної ситуації в Україні після Євромайдану і після президентських виборів у травні 2014 року, але до парламентських виборів у жовтні 2014 року:
«Протестовий електорат зростає по відношенню до попередньої влади [епохи Януковича], яку багато хто вважає зрадниками. Але невдоволення зростає і з новою владою «Майдану», серед тих, хто не так давно підтримував її. Перш за все, серед незадоволених є багато тих, які сподівалися побачити нові обличчя при владі, а олігархів – усуненими від влади.
У цій ситуації велика частка (близько 40% за попередніми соціологічними опитуваннями) протестного електорату готова голосувати за тітку Фанні, лише б не за існуючі відомі партії та ідентичних політиків».
А потім бум. Пам'ятаєте смішного кандидата Дарта Вейдера, який фігурував у заголовках під час президентських виборів в Україні 2014 року?
Виявляється, він був більше, ніж жарт. На президентських виборах 2014 року та виборах до мерів Києва й Одеси, кандидат Дарт Вейдер випробовував виборчу технологію під назвою «Я стомлений від усього цього, тому я буду голосувати за нього».
В документі йдеться про те, що ефект перевершив усі очікування. Дарту було заборонено брати участь у президентських виборах після повідомлень у ЗМІ, але його участь у виборах мера викликала активну відповідь від традиційно пасивних молодих виборців, яких інші сторони намагалися активізувати і підкупити без результату. Дарт навіть виграв вибори мера Одеси в одному районі, завдяки високій частці участі студентів.
Парламентська кампанія тільки починається, документ поширюється, а електорат в Україні можна розділити на чотири частини.
1. Прибічники жорсткого курсу або активісти (за війну на Донбасі, за НАТО, проти Росії тощо).
2. Пацифісти (за мир і спокій – і не має значення, під якими прапорами).
3. Матеріалісти (ті, хто вважають вибори своїм особистим шансом заробити гроші й відвідати безкоштовний концерт).
4. Апатичний (проти всіх через злість, тому що стомилися!).
Четвертий сектор ще не залучений, йдеться у документі.
«Кількість людей, які не задоволені політиками як такими, значно зросла, оскільки саме політики привели країну до банкрутства і війни. Цей електорат ненавидить політиків і хоче будь-яким способом помститися їм. Й одним із таких способів є розміщення символіки «Я не підтримую жодного кандидата» у бюлетені для голосування, хоча нещодавно його було скасовано. У зв'язку з цим є сенс висунути кандидата, який буде висміювати всіх політиків і кандидатів, взятих разом.
Такий кандидат міг би бути казковим персонажем, таким як Буратіно, йдеться в документі. Передвиборна кампанія може містити безліч унікальних, захоплюючих увагу акцій, що отримують хороше висвітлення у ЗМІ, і до них приєднається молодь, яка бере участь у флешмобах та інших масових заходах.
«Дарт Вейдер на попередніх виборах позиціонував себе як представник темної сторони. Буратіно займе світлу сторону. Таким чином, ці дві персони зіткнуться в політичній боротьбі у власному сегменті», – продовжує документ.
Дарт і Буратіно відвернуть увагу виборців і ЗМІ від тих самих нудних старих політиків і проведуть передвиборну гонку з риторикою, що знаходиться на межі, але торкається серйозних тем, хоча й у жартівливій манері.
Він буде одним із простих людей, а не з олігархів. Буратіно скаже гострі фрази (гасла і психологічні віруси), яких не міг би сказати звичайний кандидат. Він створить жарти та демотиватори, які починають жити власним життям серед людей; він буде висміювати своїх опонентів, систему і т.д. Тому що він такий яскравий і нетривіальний кандидат, ЗМІ полюватимуть за ним.
Буратіно був російським планом парламентських виборів в Україні 2014 року, який ніколи не ожив (його вартість оцінювалася приблизно в 440 000 доларів). Ми не маємо доказів, що Зеленський – це перероджений Буратіно, або що за Зеленським стоїть Росія. Тим не менш, у них є декілька спільних рис.
1. Зеленський дійсно зібрав протестні голоси і зумів мотивувати традиційно пасивну молодь йти на голосування. Вікові сектори, які, як правило, залишалися вдома під час виборів, уперше прийшли до виборчих кабінок, що ознаменувало зміну виборчих моделей України;
2. Зеленський став відомим серед населення завдяки своїй комічній грі в «Кварталі 95», де практично все в Україні, від політиків до рас і до сексуальних меншин, було перетворено на жарт і висміювалося;
3. Його сценічний образ учителя, що став президентом, Василя Голобородька, у серіалі «Слуга народу», є одним із «лицарів світла». Голобородько бореться з олігархами і очищає Україну.
4. Його кампанія після першого туру була сфокусована на висміюванні й знущанні над своїм опонентом Порошенком та перетворенні політичного дискурсу на жарт. ЗМІ змагаються за першість у висвітленні кожного його слова. Його витівки, одна дурніша іншої, все ж таки змушують українців обговорювати їх цілий день. Обговорюються витівки, а не реальні політичні ідеї кандидатів.
Навіть якщо Росія була б не причетна до Зеленського, важко не помітити, що він іде дорогою, передбаченою планом Буратіно. І досягає великого успіху.
І це, мабуть, тому Росія дуже рада бачити його як українського президента. Але саме Україна буде розбиратися з наслідками цього поганого жарту.
Попередня версія цієї статті помилково заявила, що «Буратіно» є російським планом президентських виборів в Україні. Фактично це був план лише для парламентських виборів.