«Буданов у комі», «Новий Єрусалим» та «українська зброя ХАМАС»: 10 найгучніших фейків російської пропаганди у 2023 році

«Буданов у комі», «Новий Єрусалим» та «українська зброя ХАМАС»: 10 найгучніших фейків російської пропаганди у 2023 році

Укрінформ
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав найгучніші фейки, вкинуті росіянами в інформаційний простір

Дезінформація є невід’ємною складовою російської агресії проти України, що розпочалася у 2014 році. Під час повномасштабного вторгнення кремлівська пропаганда згенерувала нову порцію фейків різного рівня абсурдності. «Бойові комарі» та «брудна бомба» стали мемами. Так само як і «розіп’ятий хлопчик» та «візитка Яроша» свого часу. 

У 2023-му конвеєр дезінформації не зупинявся. 

1. «Буданов у комі», «зникнення» Залужного та інших генералів

Командування Сил оборони України протягом 2023 року зазнало регулярних інформаційних атак з боку ворога. Росіяни неодноразового «вкидали» в інформаційний простір фейки про тяжкі поранення, яких нібито зазнали українські воєначальники внаслідок удару по будівлі Головного управління розвідки в Києві, по «штабу у Павлодарі» або ж за інших обставин. У червні пропагандисти, посилаючись на неіснуюче повідомлення німецького видання, заявили, що керівник ГУР Кирило Буданов «перебуває у комі»

Найбільш агресивна кампанія припала на травень: росіяни розкручували істерію зі «зникненням» головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, а також встигли «поховати» командувача Сухопутних військ Олександра Сирського та командувача Сил територіальної оборони Ігоря Танцюру. 

Вкид про загибель Танцюри зробив особисто засновник ЧВК «Вагнера» Євгеній Пригожин, якого згодом ліквідували в Росії після невдалого путчу.

 2. Діпфейковий переворот Залужного.  Продовженням інформаційної кампанії про конфронтацію президента Володимира Зеленського із головнокомандувачем ЗСУ стали діпфейки із Залужним. Згенерований з допомогою штучного інтелекту голос генерала було накладено на змінене відео. Залужний  «звинувачує» президента у «зраді» та закликає військових повернути зброю проти української влади. 

Цьогорічні ролики були зроблені якісніше, ніж минулорічний діпфейк із Зеленським. Але так само, як і у березні 2022-го, українці на них не «купилися».

3. «Обстріл хаймарсами» та інші фейки про підрив Каховської ГЕС. 6 червня 2023 року Україна зазнала найбільшої екологічної катастрофи за понад 30 років Незалежності. Вибух і руйнування греблі Каховської гідроелектростанції призвели до затоплення та забруднення величезних площ на Півдні. Наявність численних доказів мінування ГЕС окупантами та періодичні погрози підірвати греблю не завадили російським пропагандистам засмічувати інформаційний простір фейками про «українську диверсію». Z-блогери з впевненістю писали і про ракетний удар, і про наслідки обстрілів «хаймарсами», і свідоме підняття українцями рівня води для додаткового тиску на греблю. 

 І так само завзято пояснювали, що вибух на ГЕС нібито «вигідний Україні». Не забуваючи при цьому нагадати, що його наслідки суттєво ускладнюють наступ ЗСУ.  Для посилення ефекту пропагандисти спробували розкрутити тему підготовки ще однієї «антиросійської провокації»: підриву Кременчуцької ГЕС «за каховським сценарієм»

4. Склади озброєння на атомних станціях й «атаки» на Запорізьку АЕС.  Одним з напрямків розкручування ядерної істерії, поряд з погрозами її застосування та звинувачень України у створенні «брудної бомби», росіяни обрали закиди про перетворення об’єктів атомної енергетики на військові. У вересні кремлівська пропаганда стверджувала, що ЗСУ нібито зберігають західне озброєння на Рівненській та Хмельницькій АЕС. Цей вкид спростували не лише українська влада, а й Міжнародне агентство з атомної енергії. Інспектори МАГАТЕ не побачили жодних порушень ніде, крім захопленого росіянами Енергодару. Мілітаризація атомних станцій ‒ це послідовна тактика росіян. Запорізьку АЕС окупанти перетворили на військову базу, розмістивши там артилерію, засоби ППО та використовуючи її для обстрілів Марганця, Нікополя та інших міст. Через впевненість у власній безкарності росіяни ще й періодично звинувачували Україну у підготовці артилерійських обстрілів АЕС чи атаки БПЛА на сховища відпрацьованого палива. 

 5. Мобілізація  жінок і підлітків. Зрив мобілізації, зниження довіри до військово-політичного керівництва та деморалізація громадян залишається стратегічним завданням російських інформаційно-психологічних спецоперацій в Україні. Вкиди про підготовку загальної мобілізації жінок, зокрема, вагітних, а також зниження призовного віку до 16 років росіяни робили регулярно від початку повномасштабної війни. 

 У 2023 році діяльність на цьому напрямку лише посилилась з огляду на реальну дискусію в Україні щодо удосконалення мобілізації та підготовки змін до законодавства. Норм, вигаданих російськими фейкоробами, у жодному законопроєкті, звісно ж, немає. 

6. Українська зброя у бойовиків ХАМАС. Росіяни скористалися початком війни у Секторі Газа і запустили нову дискредитаційну кампанію проти України. Від пустопорожніх заяв Z-блогерів пропаганда доволі швидко перейшла до сфабрикованих фото, відео та «гучних викриттів» в етерах федеральних телеканалів і на шпальтах онлайн-видань.

 Жодних притомних доказів наявності  у ХАМАС зброї з України пропагандисти так і не надали. Натомість фактів використання бойовиками зброї саме російського походження вдосталь: від традиційних автоматів Калашникова до сучасних ПТУР «Корнет». 

7. «Новий Єрусалим» на території України. Це не просто фейк, а повноцінна конспірологічна теорія, одна з варіацій «єврейської змови». Її суть полягає в тому, що за підтримки української влади євреї нібито планують скупити чи іншим чином заволодіти частиною території України та заселити її. Понад 10 років прибічниками цієї теорії в Україні були виключно маргінали, але у 2023 році конспірологія отримала нове дихання. Поширення «викривальних» публікацій у соцмережах активізувались у жовтні на тлі  загострення на Близькому Сході. 

 Зокрема, у  TikTok з’явилося чимало відеозвернень від  Іллі Киви та інших сумнівних блогерів, а також уривків зі старих інтерв’ю конспіролога Ігоря Беркута. Який з 2020-го року перебуває у розшуку за підозрою в державній зраді. 

 8. Іноземне громадянство Зеленських.  Дружина президента України неодноразово ставала ціллю інформаційних атака ворога. У 2023-му російські фейкороби періодично «знаходили» в неї паспорти іноземних держав. Влітку ‒ Ізраїля, восени ‒ Росії. 

Щоправда, термін дії «ізраїльського паспорта» спливав за день до дати його видачі, а фото було запозичено із соцмереж першої леді. 

 «Російський паспорт» Олени Зеленської також ряснів помилками, а його фейковість видавала неузгодженість даних: документ із камчатською серією було нібито виписано в окупованому Криму. Але на цьому паспортні фейки не завершились. Зрадник Ілля Кива стверджував, що подружжя Зеленських, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, керівник ГУР Кирило Буданов і ексміністр оборони  Олексій Резінков мають британське, а головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний ‒ американське громадянство. Невдовзі Кива припинив розповсюджувати фейки

Напередодні Різдва росіяни зробили черговий паспортний вкид: про наявність громадянства США у  дітей чинного міністра оборони України Рустема Умєрова

9. Олена Зеленська скуповує прикраси і торгує дітьми. Джерелом вкиду про «прикраси Зеленської» стало нігерійське видання The Nation: воно розмістило фото чеку з магазину Cartier на 1 млн доларів. Цю суму українська перша леді  нібито витратила на ювелірні вироби 22 вересня у Нью-Йорку. І неважливо, що того дня вона перебувала не у США, а у столиці Канади. 

 Якщо вірити фейкоробам, джерелом коштів могли бути доходи від торгівлі дітьми, до якої нібито причетна Фундація Олени Зеленської. У листопаді «викривальні матеріали» про це з’явилися на англомовних сайтах-сміттярках, що спеціалізуються на антиукраїнських фейках. Звісно ж,  без жодних доказів та під авторством вигаданих осіб, про яких навіть немає згадок у Google. Цинізм фейків про українських дітей підкреслює й те, що їх викраденням на захоплених територіях займаються російські окупанти. Саме за цей злочин Міжнародний кримінальний суд виписав ордер на арешт президента РФ Путіна та дитячого омбудсмана Львової-Бєлової.  

10. Єгипетська вілла тещі Зеленського.  І знову нігерійські медіа. Наприкінці літа вони, з посиланням на «відомого журналіста розслідувача», повідомили, що Володимир Зеленський нібито придбав віллу для своєї тещі Ольги Кияшко. Автор матеріалу виявився настільки «відомим», що жодної інформації про нього у Google до публікації «розслідування» не було. А його Youtube-канал було створено за декілька днів до цього. 

 Вкид оперативно підхопили російські Telegram-канали та інші пропагандистські медіа. 

 В оприлюднених документах було використано некоректну транслітерацію прізвища Кияшко, а їх походження так і залишилося «секретним». Цей вкид нагадав про минулорічне «розслідування» про «московську нерухомість тещі Зеленського». Власницею квартири, про яку писало видання православного олігарха Малофеєва «Царьград», виявилась Ольга Кіяшко. Щоправда, не теща Зеленського, а її тезка. До того ж на 12 років від неї молодша. 

 Крім тещі Зеленського, власниками іноземної нерухомості цього року в сюжетах російської пропаганди стали найближчі родичі інших українських посадовців. У доньки Резнікова росіяни «знаходили» віллу в Каннах, у доньки Залужного ‒ на Канарських островах.

 Для розгону відео зі згенерованою штучним інтелектом озвучкою різними мовами у TikTok використовувалась бот-мережа.

Брехня залишається традиційною зброєю Кремля. Російська пропаганда прагне заплутати, залякати, посіяти паніку та недовіру, змусити вірити в теорії змови, посилювати розколи в суспільстві. Якщо у 2022 році Кремль закидав інформаційний простір «бойовими комарами», «брудними бомбами» та «біолабораторіями», то у 2023-му він зосередився переважно на атаках проти українського військово-політичного керівництва та їхніх рідних. Також росіяни генерували нові фейки для просування старих наративів про «тотальну корупцію», «розкрадання допомоги» та звинувачення українців у власних злочинах.

Військову і пропагандистську машину Кремля можна і треба перемагати. Україна неодноразово це доводила. І доведе в майбутньому.   

Матеріал підготовлено редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

Перше фото: Getty Images

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-