Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

GOLOS НЕправди: псевдоукраїнський проєкт, який просуває наративи Кремля

GOLOS НЕправди: псевдоукраїнський проєкт, який просуває наративи Кремля

Укрінформ
Про «опозиційний проєкт», який намагаються замаскувати під український

Близько 62% українців повністю перестали дивитися та читати російськомовний контент після початку повномасштабної війни — такі результати останніх опитувань. Натомість значно збільшилася кількість тих, хто надає перевагу саме українськомовному продукту. Проте кремлівська пропаганда також іде в ногу з часом та вигадує все нові способи впливу на українців. Відтак у мережі з’являються канали, які намагаються замаскувати під українські або європейські.

Аби викликати більшу довіру, вони використовують медійних та впізнаваних осіб. Однак ці спікери колись працювали на проросійських телеканалах, а зараз цілком і повністю підтримують рф. Нижче – аналітики «Вокс Україна», проєкту VoxCheck розповідають про один із таких українськомовних проєктів — GOLOS.EU, його спікерів та приховану небезпеку для глядачів. 

ЩО ВІДОМО ПРО ВИДАННЯ?

GOLOS.EU — медіа, яке описує себе як «опозиційний проєкт», який начебто показує об’єктивний погляд на події в Україні з Європи. Насправді ж це черговий проєкт Кремля, запущений ще у 2014 році та участь у якому беруть виключно проросійські спікери. 

Хоча на сайті GOLOS.EU пишуть, що команда редакторів перебуває у Брюсселі, проте їхня пропаганда спрямована саме на українців. Проєкт намагаються замаскувати під український, адже кольори сайту збігаються із прапором України, а читачам пропонують дві основні мови — українську та російську. 

Як зазначають на сайті медіа, головний редактор GOLOS.EU — В.Косенко. У відкритих джерелах ми знайшли лише одного журналіста з такими ініціалами — Віталія Косенка. Чоловік родом із Херсона, у 2013 році працював у виданні «Дорожній контроль». Журналісти та активісти видання на основі записів з відеофіксаторів в авто відстоювали права водіїв. Того ж 2013 року Косенко був підозрюваним у кримінальній справі, зокрема через втручання у роботу поліції. За даними СБУ, Косенко вимагав €6000 за свої компрометуючі відео за участі правоохоронців. У 2016 році він втік від кримінального переслідування до Мексики, звідки нелегально перетнув кордон із США. Там його затримала імміграційна служба США та відправила до в’язниці, але згодом відпустила. 

Крім того, видання приховує своїх справжніх власників. Як пишуть на сайті, одним із випускових редакторів працює С.Сухобок. У відкритих джерелах ми знайшли інформацію лише про одного журналіста з таким іменем – засновника видань «Обком» і ProUA Сергія Сухобока. Його вбили ще у 2015 році. Водночас неможливо підтвердити, чи С. Сухобок, про якого пише GOLOS.EU, і загиблий журналіст видання «Обком» — одна людина. 

ГОСТІ ЕТЕРІВ: КОРОТКЕ ДОСЬЄ

Здебільшого спікерами на ефірах GOLOS.EU виступають колишні українські журналісти, політики, працівники відомств, які перейшли на бік росіян та активно просувають кремлівські наративи у текстовому чи відеоформаті. До прикладу, свої статті на сайті пропагандистського медіа публікує Віктор Медведчук — кум владіміра путіна та колишній лідер забороненої в Україні партії ОПЗЖ. Також Медведчука підозрюють у державній зраді, що він незаконно передавав російській розвідці інформацію про секретний підрозділ ЗСУ, допомагав росії незаконно видобувати нафту та газ, створював антиукраїнські проєкти тощо.  

Його відданість ідеї «визволення» України відзначав інший український пропагандист Олександр Лазарєв. Ще до початку повномасштабного вторгнення росії він, як політолог, був частим гостем на етерах телеканалів Zik, NewsOne, «112», які належали бізнес-партнеру Медведчука Тарасу Козаку. Також Лазарєв був репортером проросійського каналу «НАШ», який належав Євгенію Мураєву. Після 24 лютого 2022 року пропагандист виїхав до тимчасово окупованого Криму. У квітні 2023 року СБУ повідомило йому про підозру у державній зраді та порушенні рівноправності громадян.

Також постійною спікеркою та авторкою статей пропагандистського медіа є Діана Панченко. До повномасштабного вторгнення вона працювала на медведчуківських каналах, де поширювала дезінформацію. У 2023 році СБУ оголосила їй підозру в державній зраді, адже після 24 лютого 2022 року вона виїхала до тимчасово окупованого Донецька та продовжує інформаційну діяльність на користь рф. На етерах «журналістка» перекладає провину за початок збройної агресії на українську владу, водночас виправдовуючи росію. 

Вона часто згадує Сергія Льовочкіна, колишнього однопартійця Віктора Медведчука із забороненої в Україні партії ОПЗЖ, та проросійського олігарха Дмитра Фірташа. Проти останнього РНБО у 2021 році ввело санкції на три роки через факти постачання сировини з його компаній на військові підприємства росії. Панченко звинувачує їх у підтримці Майдану і вказує, що тоді за  «українців усе вирішили». 

В етері можна побачити й давню знайому Медведчука — Олену Маркосян. Вона була експерткою громадської організації «Украинский выбор», заснованої тим самим Медведчуком у 2012 році.  Маркосян переїхала до росії та часто знімає відео для GOLOS.EU. Проте «політологиня» вочевидь не забула давнього друга. На етерах вона продовжує підтримувати Медведчука, при цьому не надто схвально відгукуючись про іншого проросійського політика Євгена Мураєва. Критику на адресу проросійського політика Маркосян почала висловлювати ще у 2018 році, після сварки Мураєва з Медведчуком.

Ігор Лопатьонок — ще один «експерт» на каналі GOLOS.EU. Він також добре знайомий з Віктором Медведчуком щонайменше з 2019 року, коли у прокат вийшов пропагандистський фільм «Нерозказана історія України» за участі проросійського продюсера Олівера Стоуна. Головними героями стрічки є владімір путін та Віктор Медведчук, а режисером виступив сам Лопатьонок. У стрічці не згадують про вторгнення росії та окупацію частин двох областей і Криму, натомість ці події називають «громадянською війною», а самого Медведчука — «лідером опозиції». 

Проте рекордсменкою з тривалості відео на каналі GOLOS.EU у рутубі є Тетяна Монтян. Її етери наповнені антиукраїнськими заявами, подекуди тривають понад 4 години. Ще до початку повномасштабного вторгнення колишня адвокатка часто їздила знімати пропагандистські ролики на тимчасово окуповані території. 

У 2021 році вона виїхала до росії, де стала частіше навідуватись на непідконтрольні українській владі території. У лютому 2023 року СБУ повідомила Монтян про підозру за чотирма статтями: виправдовування, заперечення російської агресії, колабораційна діяльність, сприяння поваленню конституційного ладу України, посягання на територіальну цілісність України.

Також на каналі можна побачити колишнього позафракційного депутата Андрія Деркача. Слідчі НАБУ та САП встановили, що за 2019-2022 роки проросійський політик отримав щонайменше $567 тис. від правоохоронних та розвідувальних органів росії за підривну діяльність проти України. У 2023 році його позбавили українського громадянства та депутатського мандату.

Кирило Молчанов, який має кілька випусків на каналі, часто ходив на етери на підконтрольні Медведчуку канали, зокрема «112 канал», де захищав членів забороненої партії «ОПЗЖ», включно з самим Медведчуком. Також у 2016 році він був одним із авторів публікації даних із завищеними рейтингами депутата Загіда Краснова, який мав зв`язки з «Опозиційним блоком». 

Окрім цього, на етерах присутні: італійський псевдожурналіст Андреа Лучіді, який знімав пропагандистські сюжети, зокрема про «звільнення» Маріуполя та налагодження в місті мирного життя; кандидатка в народні депутати Лариса Шелест, яка у 2013-2014 роках була координаторкою миколаївського антимайдану, у 2014 році вона виїхала до росії, згодом СБУ оголосило її в розшук. А також Єва Бартлетт — канадська блогерка, яка з 2021 року живе в росії. Детальніше про діяльність Барлетт ми писали у статті за посиланням.  

ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ В ЕТЕРАХ?

Переглядаючи етери спікерів на GOLOS.EU, можна помітити, як більшість гостей відпрацьовують одну й ту ж саму методичку російської пропаганди. Тобто повторюють один наратив, але з дещо різним формулюванням.   

До прикладу, Тетяна Монтян, яка зараз бере активну участь у російських ІПСО в одному з випусків, каже, буцімто не росія напала на Україну, а Захід. Цей же наратив про «вину Заходу та США» повторює італійський псевдожурналіст Андреа Лучіді.

Лунає в етерах на GOLOS.EU і вже старий наратив про Революцію Гідності. В ефірі за 18 листопада 2023 року Монтян каже, що Майдан був «злочином», а також бажає смерті усім, хто його «організував». В іншому відео слова Монтян підхоплює вже згадана вище пропагандистка Діана Панченко. Вона переконує своїх глядачів, що за українців на Майдані «все вирішили» і вони «не мали вибору». 

Окрім цього, пропагандисти намагаються вкотре просунути думку, що Україна та росія — це «один братній народ». Мовляв, з 1991 року «із-за кордону» російську мову начебто почали обережно атакувати. Це, за висновком колишнього українського продюсера Ігоря Лопатьонка, робили навмисно, щоб зробити з українців «інший народ» — не російський. А українська мова, за його словами, це взагалі «діалект» російської. 

Також росіяни часто поєднують до купи різні теорії змов, антисемітизм та антиукраїнську риторику. Так, Лопатьонок в ефірі каже, що Володимир Зеленський — єврей, а значить йому православні цінності не близькі. І взагалі президент буцімто належить до євреїв, які кажуть, що гоїв (неєвреїв) треба обманювати, адже вони «другосортні».

НАРАТИВИ VS ФАКТИ: ЩО СТОЇТЬ ЗА ФЕЙКАМИ НАСПРАВДІ?

В одному з етерів вже згаданий італійський псевдожурналіст Андреа Лучіді сказав таке: «Зеленський обіцяв вирішити конфлікт мирним шляхом, знаходити усі можливі способи вирішення цього конфлікту. А коли прийшов до влади, зробив усе навпаки. Відносини з росією він дуже сильно змінив — почав відхиляти будь-які можливі переговори і зараз ми спостерігаємо, що він просто відкрито відмовляється від переговорів». 

У вересні 2022 року Президент України справді ввів у дію рішення РНБО про неможливість проведення переговорів із путіним. Однак відбулося це на тлі того, що рф провела незаконні псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях та анексувала частину території. Також росія пропонує перемовини на неприйнятних для України умовах (насамперед — відмова від деокупації та виведення військ) та скоює воєнні злочини в Україні. Ще у 2022 році у Білому Домі казали, що не бачать ознак того, що путін справді готовий сісти за стіл перемовин та завершити війну. 

Упродовж 2023 року кремлівські медіа ще більше розганяли тему перемовин, а низка західних та кремлівських медіа писали, нібито путін готовий до мирних переговорів. Проте це чергова тактика Кремля введення в оману, а не справжнє бажання путіна домовлятися. Відмову від перемовин росія також демонструє постійними порушеннями договорів. До прикладу, рф самовільно блокувала «зерновий коридор» та відмовлялася продовжувати зернову угоду. Отже, в етерах пропагандисти маніпулюють, адже не пояснюють аудиторії справжні причини відмови України від переговорів на російських умовах. 

Ще один наратив, який поширювала вже Єва Бартлетт, стосується російського злочину в Оленівці. Бартлетт має дещо інакший погляд на цю ситуацію та заявляє: «Ви дуже добре знаєте, що українські військові чинили воєнні злочини проти цивільного населення. Там (на Донбасі) було багато чого важливого. Не лише використання зброї НАТО, але й, наприклад, використання мін «Лепесток» проти цивільних або бомбардування центру з утримання полонених в Оленівці».

Виключно росія відповідальна за теракт в Оленівці. На це вказують численні факти, а також міжнародні розслідувачі. Зокрема супутникові знімки Maxar Technologies показують, що немає ознак ракетного обстрілу навколо будівлі з полоненими в Оленівці. Тоді як ураження від HIMARS, якими, за повідомленнями росіян, Україна начебто обстріляла табір, були би набагато більшими. Розслідувачі CNN відкидають заяви Кремля про те, що удар по Оленівці завдала українська армія ракетами HIMARS. Верховний комісар ООН з прав людини Тюрк Фолькер також спростував брехливі заяви росіян про обстріл полонених ракетами HIMARS.

Ще одна прихильниця Кремля Лариса Шеслер в етері розповіла, як «добре» українським військовополоненим у росіян: «Ті люди, які їздили по таборах військовополонених, кажуть, що їх чудово утримують, спокійно. На Луганщині, у Ростовській області. Харчування хороше, умови утримання хороші. Ніхто їх не обмежує, ніхто з них не знущається. І ось переважна більшість із них насправді не хоче обміну. І родичі не хочуть ніякого обміну. Чому? Бо якщо тільки їх обміняють назад в Україну, то вони за два-три тижні опиняться на передовій. А тут вони живуть спокійно, нічим не ризикують і їхні родичі говорять сиди, не рипайся”».

Насправді є багато свідчень про те, що росіяни знущаються над полоненими. Міжнародні розслідувачі Bellingcat у серпні 2022 року опублікували статтю про звірства російської армії, зокрема чеченського угрупування «Ахмат». Розслідувачі розглянули декілька відео тортур над полоненими, які опублікували самі ж росіяни та довели їхню причетність до катувань над українцями. 

Самі ж українські військові також неодноразово розповідали про знущання у полоні. Військовослужбовиця Світлана Ворова, яка перебувала в Оленівці, казала, що з нормальної їжі був лише хліб, який пекли самі ж полонені. За її словами, окремі слідчі так званої «днр» поводилися жорстоко із полоненими чоловіками, змотували деякі частини тіла скотчем та влаштовували тортури. Десятки українських військових в інтерв’ю BBC також підтвердили знущання росіян під час перебування в полоні. Вони розповіли, що пораненим не надавали належної медичної допомоги, російські охоронці постійно погрожували і залякували затриманих, а під час перевірок били їх та застосовували електрошок.

Інший «експерт», Олександр Лазарєв, заявив, мовляв, Захід ніколи не виділяв кошти для України, які б спрямовували на соціальні виплати. «Ніколи, ще раз наголошую, ніколи жодне субсидування Заходу не йшло на соціальні витрати. Ніколи субсидування Заходу шляхом використання України, шляхом використання конфлікту навіть не заходило на територію, підконтрольну “київському режиму”. Воно йшло у військово-промисловий комплекс США, або Британії військово-промисловий комплекс. Тобто жодні субсидії на потреби населення не витрачалися», — повідомив пропагандист. 

Лазарєв збрехав своїй аудиторії. Адже за попередні роки партнери надавали Україні не лише військову, а й фінансову та гуманітарну підтримку. Лише за 2023 рік міжнародні партнери, зокрема ЄС, США, Велика Британія, Японія, Канада, Світовий Банк, МВФ, виділили України $42,5 млрд, з них $11,6 млрд надали на безповоротних умовах. Ці гроші спрямували на виплати пенсій, заробітних плат, соціальний захист населення та гуманітарну підтримку. 

До того ж 1 лютого 2024 року Європейський Союз одноголосно погодив надання Україні пакету фінансової допомоги у розмірі $54 млрд до 2027 року. Кошти виділять для підтримки бюджету, зокрема виплати пенсій, заробітних плат бюджетникам, допомоги ВПО тощо. Далі рішення має погодити Європарламент. Якщо голосування пройде успішно, то перший транш у розмірі $4,8 млрд надійде в Україну у березні 2024 року.

Також США неодноразово виділяли фінансову та гуманітарну допомогу Україні. Загалом близько 40% допомоги США спрямували на невійськові потреби, серед яких витрати на розміщення біженців та бюджетна допомога.

Кирило Молчанов розповів у етері іншу давню російську жахалку про американську інвестиційну компанію BlackRock, яка, мовляв, прагне скупити українські землі. «У них (BlackRock) була така пропозиція, щоб ховати небіжчиків, загиблих бійців на фронті, у якихось певних екологічних мішках, які розкладаються. І відповідно на місці цих цвинтарів треба будувати парки, всякі сквери. Але зараз вони вирішили, що треба напевно підігнати мобільний крематорій і взагалі всіх там спалювати, щоб кладовищ як таких не було, були просто поля», заявив він.

Жодна з озвучених тез не є правдивою. Компанія ніколи не виступала з ініціативою ховати військових ЗСУ в екологічних мішках чи спалювати їх у крематоріях. У мережі поширювали ролик, у якому пропонували ховати військовослужбовців у біорозкладних капсулах-мішках. Але насправді його створили та поширили російські пропагандисти, використавши кадри з відео про італійську компанію Capsula Mundi, яка виступала за органічне поховання та спроєктувала біорозкладні капсули для поховання. Однак наразі їх немає у продажу, а проєкт із похованням людини в капсулі існує лише на папері. Раніше ми спростовували цей фейк.

Також пропагандисти активно поширювали інформацію, нібито генеральний директор компанії Black Rock Ларрі Фінк радив використовувати крематорії для загиблих військових ЗСУ. Як виявилось, першоджерелом «новини» був сатиричний телеграм-канал, а Фінк ніколи не давав таких порад. Ми також розвінчували цей фейк.

Молчанов навмисно озвучив ці фейки, щоб утвердити думку, мовляв, партнери, а також західні корпорації не хочуть допомагати Україні, натомість лише використовують її для власного збагачення. Оскільки пропагандисти не мають реальних доказів цієї інформації, вони вдаються до поширення фейків.

Також Молчанов у етері навів відверто неправдиві дані: «Чим відрізняється Україна від росії: в росії хоча б 4 депутати держдуми пішли воювати, а в Україні жоден».

Це твердження не відповідає дійсності, насправді до лав ЗСУ вступили п’ятеро депутатів чинного, 9 скликання: Роман Костенко та Роман Лозинський від фракції «Голос», Сергій Рудик від групи «За майбутнє», позапартійна депутатка Людмила Буймістер. А також генерал-лейтенант Михайло Забродський від партії «Європейська солідарність», який у березні 2023 року склав мандат народного депутата, щоб повернутись до військової служби у ролі заступника ексголовнокомандувача ЗСУ Залужного. На фронт пішли і депутати попереднього, 8 скликання Верховної Ради: Тетяна Чорновол та Ігор Луценко (нині припинив службу через отриману інвалідність). А до лав ТрО в Києві у перші місяці повномасштабного вторгнення долучались Андрій Парубій (колишній голова Верховної Ради) та Володимир В’ятрович (депутат 9 скликання від фракції «Європейська Солідарність»). Окрім цього, за даними руху «Чесно» станом на липень 2023 року загалом до війська долучились понад 600 депутатів місцевих рад.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАНАЛ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ?

Проєкт GOLOS.EU активно намагаються нав’язати українцям як «опозиційний», або ж як «альтернативну» думку до тієї, яку транслюють в етерах українських телеканалів. Для надання каналу більшої легітимності «журналісти» проєкту спеціально використовують колишніх українських діячів, а також так званих «експертів». Водночас у цьому полягає небезпека, адже картинка, яку намагаються показати пропагандисти, є нічим іншим як прихованою пропагандою.  

До того ж в етерах немає жодної збалансованості думок, а натомість лунають виключно російські наративи. Тобто усі події спікери висвітлюють однобоко, вигадуючи неправдиві «докази» та необґрунтовані пояснення. У такий спосіб вони створюють альтернативну реальність, в якій Україна знаходиться за крок до розпаду, а Захід чекає можливості привласнити природні ресурси країни.  

При цьому «експерти» поширюють фейки не лише на обрану ними тему, а й відповідають на питання глядачів. У такий спосіб вони формують в аудиторії хибні уявлення. Вкрай сумнівно, що глядачі, які отримали відповідь на питання на проросійському ресурсі, шукатимуть альтернативну інформацію в українських медіа. Відтак ця думка усталиться і кристалізується з часом. Через постійне повторення одного і того ж наративу різними спікерами глядачі швидше його запам`ятовують та сприймають. Щобільше, кожен із вищезгаданих спікерів помічений у просуванні антиукраїнських та проросійських наративів, а деякі навіть мають обвинувачення у державній зраді. Яка аудиторія сформується в таких «експертів» — питання риторичне.

Автори:

Єлизавета Ткаченко, Молодша аналітикиня VoxCheck

Анастасія Бродовська, VoxCheck

«Вокс Україна»

«VoxUkraine» – аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-