Роспроп поширив чергові фейки про «сотні тисяч загиблих українських військових» та «рекрутинг» жінок до ЗСУ
Російські ЗМІ та z-телеграм-канали поширюють інформацію про те, що на сайті Президента України нібито зареєстровано понад 220 тисяч петицій про надання статусу Героя України (посмертно). Таким чином, російські пропагандисти стверджують, що це начебто мінімальна цифра військових, які загинули на війні.
Як «доказ» вони опублікували скріншот з офіційного сайту Президента України з номером петиції.
Наша команда виявила, що це фейк та маніпуляція. На сайті інтернет-представництва Президента України є список усіх петицій, які були подані, перебувають на розгляді або розглянуті. Подати їх може будь-який громадянин України.
Петиції у форматі «№22/ номер петиції -еп» подаються з 2015 року, тобто майже 10 років. Тож стверджувати, що 220 тисяч з них - це звернення про надання нагороди «посмертно», є фейком та маніпуляцією. На сайті легко можна знайти петиції, які розглядав колишній президент Петро Порошенко, вони мають такий самий формат номера документа.
Російські ЗМІ, боти у соцмережі Х та z-канали у Телеграмі також поширюють фото «агітаційного плаката», на якому нібито зображена перша леді України Олена Зеленська з гаслом «Дівчата, пора» та «Захисти близьких, збережи країну для дітей і внуків – приєднуйся до ЗСУ», яка закликає українських жінок вступати до лав ЗСУ.
Це фейк. На офіційному сайті Збройних сил України та у соцмережах немає такого агітаційного постера. До того ж, усі плакати, які ЗСУ використовують для рекрутингу, мають гасло «Прийшов час повертати своє», і на них зображені солдати різних родів військ.
Варто зазначити, що гасло «Захисти близьких, збережи країну для дітей і внуків – приєднуйся до ЗСУ» використовується у рекрутингу, однак лише на офіційному сайті Збройних сил біля кнопки «приєднатись».
Фейкова агітка створена за допомогою графічного редактора. На картинці жінка, схожа на Олену Зеленську, вдягнена не в українську військову форму, а у камуфляж Збройних сил США. До того ж, силует жінки в одязі мілітарі та загальний фон узято зі стокової картинки російського сайту Freepik.
Як повідомляв Укрінформ, раніше пропагандисти поширювали на західну аудиторію фейк про неналежну підготовку українських пілотів F-16.
Андрій Оленін