Роспроп поширює фейк про передачу Україною хімічної зброї повстанцям у Малі

Роспроп поширює фейк про передачу Україною хімічної зброї повстанцям у Малі

Укрінформ
Пропагандисти РФ намагаються приховати злочини ПВК “Вагнер” у Африці, видавши їх за українські  

Російські пропагандистські інформагентства ТАСС та Sputnik, низка ЗМІ з Африки, z-телеграм-канали, а також боти у соцмережі Х поширюють фото знищеного будинку в одному з сіл у Малі. У повідомленні російських та малійських інформагентств стверджується, що за цими атаками стоїть місцеве антиурядове угруповання «Джабат аль-Нусра» (JNIM), яке є філією «Аль-Каїди». Бійці даної організації є повстанцями проти урядових сил Малі. Як пишуть вищезазначені ЗМІ, обстріл здійснювали бійці за допомогою 120-міліметрових мін з білим фосфором (є хімічною зброєю - ред.), які нібито були передані з України. Про це буцімто розповів полонений туарег-повстанець, якого захопили урядові сили у регіоні.

Це фейк. «Джерелом» інформації, на яке посилається ТАСС, виступає малійське ЗМІ AES INFO. Росіяни називають його «офіційним органом» інформації Альянсу держав Сахеля, куди входять Буркіна-Фасо, Малі та Нігер. Проте у цього органу немає навіть власного сайту. Тому ТАСС посилається на телеграм-канал цього ЗМІ, який має 3,6 тисячі підписників. Крім телеграм-каналу, AES INFO має неверифіковану сторінку у соцмережі Х, створену у вересні 2023 року.

Судячи з нечисленних, як для інформаційного ресурсу, повідомлень, багато новин стосуються Росії та взаємодії країн Сахелю з російськими чиновниками.

Саме ж AES INFO у своїх дописах про «постачання» зброї з білим фосфором з України посилається на малійське ЗМІ aBamako. А це медіа - на російський ресурс Sputnik Afrika, який сам і посилається на aBamako. Тобто російське і малійське ЗМІ посилаються одне на одного. До того ж, росіяни не додають гіперпосилання на публікацію, а просто пишуть назву джерела. Це зроблено навмисне, щоб заплутати читача.

Як «доказ» причетності України до передачі снарядів з білим фосфором усі ці джерела наводять скрін з відео, знятого каналом az-Zallaka, який пов'язаний з терористичним угрупованням «Аль-Каїда». Вони також цитують невідомого захопленого у полон повстанця, і це єдиний їхній «доказ». Дане повідомлення почали поширюватися з 26 листопада.

Оригінальні кадри з цього відео з’явилися у мережі 6 листопада 2024 року, за 20 днів до того, як їх почали тиражувати пропагандисти РФ. Їх у соцмережі Х опублікував журналіст France 24 Вассім Наср, який, на відміну від AES INFO, має верифікований акаунт у Х. У дописі до скріншотів він стверджує, що це наслідки атаки урядових сил Малі та російської ПВК «Вагнера», яка діє у цій країни. Дана атака - це помста місцевим мирним мешканцям за дії повстанців.

«Після атаки на контрольно-пропускні пункти Боні “Вагнер” та збройні сили Малі направили у цей сектор каральну експедицію. За даними інформаторів та з огляду на фото УПІМ (терористична організація - ред.), саме цивільне населення стало мішенню», - пише французьский журналіст.

Цю тезу також підтверджує оглядач з Малі Юджин Дйоко. У своєму дописі у соцмережі Х він називає повідомлення AES INFO фейком та публікує кадри атаки повстанців на блокпост російських найманців і урядових сил, а також кадри помсти місцевому населенню.

Зазначимо, що Україна не має у своєму арсеналі боєприпасів з білим фосфором. Під час війни український уряд неодноразово звертався до США з проханням передати такі боєприпаси, проте постійно отримував відмову.

Своєю чергою, РФ активно використовує снаряди цього типу у війні проти України. Неодноразово фіксувались факти застосування агресором таких боєприпасів проти Сил оборони України. Зокрема у Бахмуті, Маріуполі та Попасній.

Атаки із застосуванням зброї з білим фосфором у цивільних районах вважаються воєнним злочином. Він створює пожежі, що швидко розповсюджуються, які дуже важко згасити. Через високу температуру горіння (до 1300 °C) фосфорний заряд підпалює все навколо.

Використання фосфорних бомб заборонене Женевською конвенцією.

РФ у 2021 році за допомогою ПВК «Вагнера» здійснили військовий переворот у Малі, у 2022-му – у Буркіна-Фасо, а 2023 році – у Нігері. Там знаходяться російські бойовики, які ведуть боротьбу з місцевими повстанцями.

У липні 2024 року повстанці у Малі знищили колону ПВК «Вагнера». Серед загиблих був відомий російський пропагандист та автор російського телеграм-каналу Grey Zone із позивним «Білий».

Ще одну колону російських найманців у Малі розстріляли загони «Джабат аль-Нусра» 21 листопада.

«Вагнерівці» відомі скоєнням численних злочинів проти людяності як в Україні, так і в Африці та на Близькому Сході. І вже традиційно РФ намагається звинуватити у цьому українців. Тому подібні російські фейки спрямовані на те, щоб перекинути відповідальність та провину РФ на Україну  і є спробою підкріпити свій наратив, що це начебто українці передають зброю терористам з усього світу.

Раніше Укрінформ спростував фейк про те, що орні землі України вже розпродані бізнесменам з усього світу.

Андрій Оленін

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-