
Росфейк з Нідерландів: В Україні підозрюють високопосадовців СБУ у «причетності» до міжнародного наркосиндикату
Російські ЗМІ та телеграм-канали, а також боти у соцмережах Фейсбук і Х поширюють публікацію нідерландського сайту Café Weltschmerz. У статті стверджується, що українські правоохоронні органи нібито розслідують «причетність» вищих посадових осіб Служби безпеки України до контрабанди товарів через державний кордон, діяльності шахрайських кол-центрів, а також «зв’язок» із великим наркокартелем «Хімпром».

Як «доказ» до тексту додається табличка зі стрілками з начебто фігурантами розслідування.

Це фейк. Автор «статті» є анонімом, який стверджує, що інформацію про начебто розслідування йому «передав» неназваний офіцер СБУ після «сенсаційної» публікації псевдожурналіста про буцімто торгівлю українськими дітьми, яку також нібито організували високопосадовці органу. Стаття була опублікована на сайті з конспірологічними теоріями ellaster.nl. Однак наразі її вже видалили.
Зокрема на сайті є антиісторична та антисемітська стаття, де Україну називають «хазарською мафією», з якою РФ нібито воює тисячу років. Тобто джерелом фейку є анонімний автор, який підкреслює свій «авторитет» видаленою публікацією з сайту, де розповсюджують дезінформаційні матеріали.

Інших «фактів», окрім слів анонімного джерела, у публікації немає.
Сам же сайт Café Weltschmerz є конспірологічним, проросійським та неонацистським.

Формат Café Weltschmerz – це переважно подкасти, де гості розповідають конспірологічні теорії про збиття рейсу MH17, атаки в США 11 вересня 2001 року, коронакризу, ізраїльсько-палестинський конфлікт та російське вторгнення в Україну.

Зазвичай публікації з'являються на цьому сайті вкрай рідко. Попередня була оприлюднена у жовтні 2024 року.
Дивним також видається те, що опублікована фейкова стаття про СБУ, має тег «Іран», про який у матеріалі не згадується.

З початку повномасштабного вторгнення видання зайняло проросійську позицію. У травні 2022 року один з так званих журналістів Café Weltschmerz брав інтерв'ю у тодішнього посла РФ у Нідерландах Олександра Шульгіна.

У жовтні 2024 року один з подкастерів Café Weltschmerz Аб Гетелінк також говорив з новим російським послом Володимиром Тарабріним. В обох випадках це були комплементарні інтерв'ю, в яких поширювалась пропагандистська точка зору РФ про війну в Україні.

Аб Гетелінк у своїх соцмережах також ніколи не приховував прихильність до держави-окупанта. Зокрема у своєму акаунті у Х він висловлював обурення скасуванням показу у Нідерландах фільму про російські окупаційні війська в Україні.

Ще одним популярним подкастером на Café Weltschmerz є нідерландський політик Тьєррі Боде. Він – один з найбільш проросійських політиків у Нідерландах, який проводив антиукраїнську агітацію під час референдуму в 2016 році щодо підтримки підписання угоди про Асоціацію України з ЄС, та звинувачував Захід у вторгненні РФ в Україну.


Крім того, «розслідування» про СБУ – не перше поширення дезінформації про Україну, яке опублікували на Café Weltschmerz. Раніше на цьому сайті з'явився 16-хвилинний фільм із фейками про війну в Україні та Президента Володимира Зеленського.
Таким чином, проросійський сайт з Нідерландів опублікував фейкове розслідування без жодних доказів, щоб дискредитувати керівництво Служби безпеки України та спробувати підірвати українську євроінтеграцію.
Зазначимо, що «Хімпром» є російським кримінальним угрупованням, яке з 2014 року намагається дестабілізувати ситуацію в Україні. Саме співробітники СБУ роками ведуть боротьбу з ними. За даними відомства, з початку повномасштабної війни СБУ знешкодила понад 60 злочинних угруповань, які планували перетворити Україну на транзитера наркотиків до ЄС. У зловмисників було вилучено оптові партії «товару» на майже 2 мільярди гривень.
Також 30 грудня 2023 року Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) ввела санкції проти шістьох осіб, які, ймовірно, пов'язані з «Хімпромом».
Як повідомляв Укрінформ, раніше роспроп поширив фейкове розслідування про «організацію» Україною терактів у Німеччині під прапором «АдН».
Андрій Оленін