Сервіси засновані на відкритих даних
Сервіс – це мікс різних баз даних, всі види послуг і сервісу, які надаються за допомогою електронних засобів (як приклад, за допомогою Інтернету).
Приклад: портал 007 (www.007.org.ua), який виконує контекстний пошук, проводить моніторинг реєстрації, будує зв'язки між інформацією, яка обробляється сервісом, проводить бізнес аналітику, за допомогою бота і все це з елементами візуалізації. Портал 007 дозволяє проводити журналістські розслідування на основі отриманих даних.
Основна мета сервісів на основі відкритих даних створення відкритого уряду, основою якого є відкритий бюджет, відкрита допомога, міське управління, відкритий договір та відкрите управління.
Як працює система відкритих даних? ‘Система відкритих даних має циклічну будову і складається з постійно повторюваних процесів. Спочатку відбувається формування відкритих даних державою, комерційними організаціями тощо, в результаті чого формується пласт відкритих даних (OPEN DATA). Громадськість, бізнес або представники аналітичних структур роблять з відкритих даних, дані, які можна легко використовувати або корисні дані (useful data). В результаті цих процесів ми отримуємо широкий соціальний ефект (SOCIAL EFFECTS). Всі ці процеси постійно повторюються, що призводить до активного розвитку відкритих даних.
Де використовуються відкриті дані (світова статистика): мапи/географічні додатки; транспорт; соціальна сфера; бізнес – більша частина відкритих даних.
Українська специфіка: багато сервісів орієнтованих на боротьбу з корупцією та на відкриті бюджети.
Найуспішніші проекти побудовані на основі відкритих даних:
Lun.ua – проект, який розробляє щомісячну інфографіку щодо змін на ринку нерухомості в Україні (статистика по Києву та області) на основі зібраних відкритих даних. Детальніше на сайті: www.lun.ua
Lun.ua та Агенти змін створили проект, який є прикладом взаємадії соціальної ініціативи з бізнесом. Група дизайнерів «Агенти змін» разом з порталом «ЛУН.ua», створили карту цін на оренду житла біля різних станцій метро столиці.
OpenDataBot – це сервіс моніторінгу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів. Сервіс збирає інформацію з відкритих державних реєстрів та інших джерел і миттєво висилаємо повідомлення на ваш месенджер Telegram, Facebook Messenger, Skype або Viber. Детальніше на сайті: https://opendatabot.com
ARBUZ – це сервіс, задача якого вирішити проблему безпеки в Києві й інших містах. Сервіс базується на офіційних даних, отриманих від Управління патрульної поліції Києва та включає в себе карту небезпечних районів і вулиць міста Києва, пошук безпечного маршруту в будь-яку точку міста і повідомлення про рівень безпеки в місці перебування.
Tesla Club Kiev займається популяризацією електричних автомобілів та розвиває мережу електростанцій для заправки електромобілів. З цією метою на сайті розміщено карту, на якій наочно зображено мережу заправок для електромобілів. Детальніше на сайті: http://teslaclub.kiev.ua
УкрТрансГаз створив інфографіку, яка візуалізує транзит газу в Україні. На карті зображені трубопроводи через, які газ потрапляє до України і через, які залишає її, сховища, а також скільки газу закачано та викачано за добу та багато іншого.
ДонорUA займається популяризацією донорського руху в Україні. З цією метою сайт Створив інфографіку, яка візуалізує кількість зареєстрованих донорів по місяцях, а також за групою крові. Детальніше на сайті: https://donor.ua/statistics
Статтю підготовлено в рамках реалізації проекту «Громадянська освіта та електронна демократія», який реалізується Академією навичок (http://skillsacademy.com.ua/), Асоціацією інноваційної та цифрової освіти, Українською Студентською Спілкою, за підтримки партнерів: Програма EGAP, Фонд Східна Європа, Швейцарська Конфедерація, Міністерство освіти і науки України, Інститут модернізації змісту освіти МОН.