Після Брюссельського етапу, центр Євросоюзу має зміститися на Схід - Варшава, Польща
- Давайте самі змоделюємо таку перспективу. Економічний успіх ЄС закладено підгрунтям Європейського економічного співтовариства з 1992 року. Успіхом ЄС стало прийняття до свого складу країн Вишеградської групи. І найбільш яскравим успіхом є прийняття до ЄС Польщі. По ідеї, Центральна Європа символізує успіх ЄС у цілому. І було б логічно, якщо йти першим сценарієм та трансформувати ЄС у федерацію, то потрібен новий договір у розвиток існуючих, який би дав нове дихання Європейському союзу. І центр Євросоюзу має зміститися на Схід. З Брюсельським етапом Євросоюзу має бути покінчено. Новим центром Євросоюзу повинна стати центральна Європа, Варшава, Польща. Якщо центральна Європа символізує успіх Євросоюзу, то логічно змістити сюди центр ЄС. Але чи погодяться на це країни старої Європи, і, зокрема, франко-німецький тандем?
- Цікава пропозиція. Маленькі країни, безгрішні та безгрошівні, зберуться та будуть самі собі інтегруватися й проголошувати вічні цінності?
- Стоп, я не про «зібратися» та «проголошувати», але вони мають запустити внутрішню дискусію, ЄС-івську про майбутнє Євросоюзу, вони мають запропонувати інші альтернативи удосконалення ЄС, щоб він міг реагувати на виклики. І одна з опцій - зміщення центру розвитку ЄС. Якраз місія великих країн не в тому, щоб тримати статус-кво, а зрозуміти небезпечні тенденції та боротися. А тепер про цінності... Чому центром економічного співтовариства став Брюсель, а не, скажімо, Париж, який був авангардом економічної співпраці? Тому що Бельгія був столицею країни, яка на той час уособлювала європейські цінності. Римський договір був підписний в Римі, але Рим не став столицею ЄС. Коли Німеччина стала центром ЄС, справдилися слова Маргарет Тетчер, яка в середині 90-х сказала: прийнявши об'єднану Німеччину до ЄС, ви не Німеччину включили до ЄС, ви Європу прив'язали до Німеччини. Тепер ми бачимо, що це дійсно так. В ЄС домінують німецькі інтереси.
- Хто платить, той замовляє музику?
- Так питання ставити не можна. Тоді, може відмовимося від інституцій ЄС та скажемо: німці, раз ви платите за все, візьміть повноваження та давайте гроші? Німеччина не утримує ЄС, вона є найбільшим контрибутором ЄС, оскільки має найбільшу економіку, зацікавлена це утримувати, бо отримує зиск. На кредити, які вона надає, купують німецькі товари. Це не благодійницька політика Берліна по відношенню до своїх європейських партнерів. Коли ми візьмемо допомогу Німеччини Греції, це не благодійництво, Німеччина рятувала гроші своїх інвесторів. І, до речі, в ЄС це чудово розуміють. І мої думки - це не лише мої спостереження, це результат спілкування із моїми європейськими колегами, для яких ефективність функціонування європейських інституцій є серйозною проблемою і викликом, і глибоким розчаруванням.