Найголовніший висновок - це спільне усвідомлення, що нам потрібно поглиблювати взаєморозуміння, взаємоповагу і партнерство між нашими народами
Повертаючись до питання щодо фільму «Волинь», який має незабаром з'явитися на екранах у Польщі, я хочу ще раз підкреслити, що це все ж таки є артистичний художній твір талановитого режисера Войцєха Смажовського, його мистецьке бачення того, що відбувалося на Волині. Це не є документальна стрічка і, як підкреслив сам режисер, не є «підручником історії». І слід усвідомлювати, шо Смажовський має особливий підхід до представлення історичного минулого, історичних сцен - дуже брутальний. І це видно не лише з фільму “Волинь”, але і з інших фільмів, які він знімав. Друге, насправді фільм «Волинь» не відображає всю картину процесів, які відбувалися на Волині, в українсько-польських відносинах і взагалі на міжнародній арені. Тому, це свого роду один з епізодів, представлених польським кінорежисером. Більше того, сценарій польського режисера базується виключно на польських джерелах без врахування українських. Тому вважати цей фільм джерелом правди і говорити, що все відбувалося саме так, як представлено у фільмі, є неправильно. Я вважаю, що потрібно попрацювати над створенням спільного фільму, або показати українське бачення - як українці оцінюють події, і чому українці і поляки почали братовбивчу війну одне проти другого. І ще одне, на чому хотів би наголосити: якими б не були оцінки фільму «Волинь», я вважаю, що українці і поляки, які пройшли через горнило страшної і трагічної спільної історії, насправді уже зробили для себе правильні висновки. А найголовніший висновок - це спільне усвідомлення, що нам потрібно поглиблювати взаєморозуміння, взаємоповагу і партнерство між нашими народами, щоб минуле зло більше ніколи і ніде не повторилося.
- В Україні можуть ініціювати створення такого фільму?
- Думаю, що було б варто це обговорити і на рівні форуму партнерства, і на рівні міністерств культури. Принаймні, ми заохочуватимемо, аби такі розмови відбувалися на урядовому рівні, чи також на рівні парламентів.
При перегляді цього фільму зрозуміло, що насправді причиною братовбивчого конфлікту між українцями і поляками став початок Другої світової війни, радянська і нацистська окупація. До початку війни, знову таки, як показує цей фільм, відбувалися спільні весілля, спільні святкування, і було бачення спільного майбутнього. На жаль, війна це перекреслила і більше того - внесла велику дозу ненависті. Тому, нам треба виходити з того, що слід вшанувати пам'ять людей, які загинули - і українців і поляків, поставити по християнському хрести на їхніх могилах. І важливо, щоб цей фільм не був використаний політиками чи різними середовищами для розпалювання ненависті, для задоволення чиїхось вузькополітичних партійних інтересів чи особистих амбіцій, а залишався лише твором кіномистецтва - кінопродукцією, а не аргументом і документом, який політики використовуватимуть у той чи інших спосіб.
- Потрібно ще не забувати і про фактор зовнішніх сил, зокрема Росії...
- Так, це може бути використано не тільки політиками, але й третіми силами, які використовуватимуть цей фільм для розпалювання ворожнечі між українцями і поляками.