Якщо ви отримали повістку до військкомату, це ще не означає, що вас призивають на службу
- Хотів би, щоб у суспільстві було розуміння. Ми зобов'язані бути всебічно підготовленими до загальної мобілізації. Ніхто в Росії не проголошував про зміну планів щодо України, тому все суспільство повинно бути готовим до серйозних подій. Якщо це станеться - буде введено військовий стан з усіма складовими, включно з загальною мобілізацією.
У цьому контексті військкомати роблять свою роботу. Ймовірно, суспільство вже відчуло на собі, що більш жорстким став контроль за військовим обліком на всіх рівнях, починаючи від підприємств і до міністерств. Військовозобов'язаних викликають у військкомати, багато хто з них отримують повістки.
Важливо розуміти, що такі повістки ще не означають призов. Це обумовлена законом дія. Військовозобов'язаний повинен прибути до військкомату для уточнення власних облікових даних. Можливо, щось змінилося у складі сім'ї, або він отримав нову професію, яка більш затребувана в Збройних Силах. Відповідно, він проходить медичну комісію. Ми проводимо такий плановий відбір для того, щоб бути готовими на випадок рішення про проведення загальної мобілізації.
У 2016 році ми провели поточне уточнення мобілізаційних планів. Можна вже говорити про те, що на 1 січня 2017 роки ми вийшли з вже уточненими планами і, в основному, відпрацьованими з боку військкоматів питаннями щодо показників мобілізаційних ресурсів, які маємо в країні. Ця діяльність залишається однією з найбільш важливих складових мобілізаційної роботи.
Другий напрямок – це робота, спрямована на запрошення військовозобов'язаних до контрактної служби. У військкоматах введені нові спеціальності, які займаються питаннями реклами контрактної служби і поширенням відповідної інформації.
Третій напрям – це формування так званого оперативного резерву. З тих 200 тисяч військовослужбовців, які були мобілізовані в 2014-2015 роках, відслужили і були звільнені в запас, ми створюємо оперативний резерв першої черги.
Ще один і дуже важливий напрямок – це підготовка до призову на строкову службу. Призов у нас буде проводитися двічі на рік – навесні й восени, і він буде проводитися постійно. Категорії призовників, які досягли 20-річного віку, отримують повістки, проходять через медкомісію для того, щоб на момент призову ми вже володіли повною інформацією про те, яким є стан нашої молоді по здоров'ю, по моральній і фізичній готовності до служби, для того, щоб можна було планово призивати цих людей.
Що стосується контракту. Спочатку, коли ми відійшли від роботи по мобілізації на користь набору за контрактом, основним мотиваційним фактором було, звичайно, грошове утримання. Його розмір був піднятий до 7 тисяч і вище, залежно від спеціальності й місця проходження служби ця сума збільшується, і це зіграло свою позитивну роль.
У сучасних умовах ще одним мотивом для залучення громадян на контракт є надання житла, хоча б службового, або надання компенсації за оренду житла. Принцип комплектування зараз такий, що військовослужбовець не обов'язково потрапляє в ту військову частину, яка розташована поруч із його селом або навіть у його районі. Пріоритет зараз надається комплектуванню бойових частин, які виконують завдання в АТО, повноцінному та якісному навчанню контрактника в навчальних центрах. При цьому зараз, поряд із питаннями про зарплату, виникає ще одне - а де я буду жити, і куди я можу привезти свою сім'ю, щоб вона перебувала поряд зі мною?
Це важливі питання мотивації, яким зараз і начальник Генерального штабу, і Міністр оборони приділяють підвищену увагу. Цього року на такі цілі виділено серйозний фінансовий ресурс, в тому числі й на будівництво службового житла або гуртожитків недалеко від військових частин.