Зустріч "нормандських лідерів" допоможе заморозити конфлікт - німецький експерт
Таку думку в коментарі Укрінформу висловив керівник департаменту політики та економіки дослідницького центру вивчення Східної Європи (м.Бремен) професор Хайко Плейнес.
"Переговори лише можуть зробити внесок до замороження конфлікту, що, на мій погляд, менше зло порівняно з озброєним конфліктом і, можливо, краща альтернатива, яка існуватиме протягом найближчих кількох років", - зазначив Плейнес.
За словами експерта, на очікування від майбутньої зустрічі у верхах в Парижі 2 жовтня впливають два чинники у розвитку подій. З одного боку, вперше за весь час після укладання Мінських угод режим припинення вогню широко (хоча й не повністю) дотримується протягом кількох тижнів. Це призвело до того, що багато політиків і коментатори заявляють, що зараз з'явився шанс просунутися вперед у питанні політичного процесу для врегулювання конфлікту, як передбачено Мінськими домовленостями.
Більше того, продовжує професор, "напруженість між Росією і Заходом навколо української кризи стала менш помітною після того, як Росія допомогла в міжнародних переговорах щодо Ірану і тепер перенаправляє увагу на сирійський конфлікт". Це, вважає Плейнес, багатьма сприймається як знак того, що емоції вщухли, і що тепер можна реалізувати проект прагматичного рішення.
Проте, на думку, німецького вченого, хоча такі думки і вірні, він особисто "не вірить у те, що прагматичне вирішення конфлікту на сході України можливо".
"Таке рішення, як записано у Мінських домовленостях, передбачає, що сепаратисти на Донбасі визнають українські закони, а з ними і правила демократичного управління. Оскільки вони не можуть бути впевненими в тому, що будуть в змозі виграти на вільних і справедливих виборах, сепаратисти не допустять проведення таких виборів, і вони можуть бути впевнені, що Росія таку їх позицію підтримає", - пояснив свою думку Плейнес.
Зниження видимої напруженості (як на лінії фронту, так і у світовій дипломатії) насправді робить менш ймовірним те, що Росія чинитиме тиск на сепаратистів, щоб ті здалися Україні, - вважає експерт. Водночас, за його словами, у України немає шансів повернути контрольовану сепаратистами територію силоміць. Саме тому вчений з Бремена і вважає, що саміт, найімовірніше, стане кроком до "замороження" конфлікту.