Найбільше зацікавлені у протидії російській пропаганді країни Балтії, а також півночі - Швеція, Данія, Норвегія, а ще Німеччина. У перспективі - це США і Канада й ширше - Єврокомісія.
- Якщо говорити про конкретні країни, то на першу фазу реалізації проекту Голландія, наприклад, вже виділила 1,3 млн євро, а внесок Польщі має становити 1 млн євро. Нещодавня зміна польської влади повинна позитивно вплинути на цей процес, оскільки східна політика є пріоритетом нинішнього уряду.
Своє зацікавлення у спільному фронті проти російської пропаганди найбільше демонструють країни Балтії (Литва, Латвія, Естонія), але вони мають невеликі бюджети. Крім того, до активних у цьому контексті можна віднести країни півночі - Швецію, Данію, Норвегію, а також Німеччину. У ширшій перспективі до "коаліції" можуть долучитися США і Канада. Крім окремих країн, Єврокомісія також включиться в цей процес.
Водночас, варто зауважити, що в доповіді ми вказуємо, що російські гроші на пропаганду витрачаються неефективно, бюджети, якими володіють російські телеканали, розкрадаються. Тобто, значно меншими коштами, ніж у росіян, ми можемо діяти більш ефективно.
Для цього потрібно мати нормальну альтернативу не лише у сфері інформації, але й у сегменті розважальних програм. Наприклад, одна з наших рекомендацій - фінансування високобюджетної розважальної продукції у рамках функціонування так званого Production Hub чи Production Center. Туди могли б прийти працювати талановиті люди, і цим можна компенсувати нестачу коштів. Насправді, на це потрібні невеликі кошти - 2-3 млн євро на рік, і цей центр міг би стати двигуном продукції розважального змісту.
Країни Європи планують і надалі координувати роботу зі збору коштів і реалізації відповідних проектів. Зокрема, після вересневої зустрічі країн-донорів у Варшаві вже було проведено зустріч у Голландії щодо створення центру підготовки інформації (News Hub), у грудні має відбутися зустріч у Ризі, а на початку наступного року - друга велика конференція по протидії російській пропаганді у Стокгольмі.
ДЕ ГРУПИ МОНІТОРИНГУ РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ?
- Чи є країни, які скептично налаштовані на реалізацію проектів з протидії пропаганді Росії?
- Європейські країни по-різному ставляться до протидії російській пропаганді, і часто їхня допомога є символічною. Ті, які не є активними, не допомагають, вони, принаймні, не перешкоджали, наприклад, створенню при Єврокомісії центру з моніторингу російської пропаганди на сході (East Stratcom). Дуже важливо, що ця інституція слідкуватиме за інформаційним простором на сході Європи і пропонуватиме рішення, зокрема і фінансові, аби реагувати на виклики в інформаційній сфері. Ця група у своїй роботі керується, зокрема, і доповіддю нашої фундації. Через 2-3 місяці оцінюватимемо результати роботи East Stratcom, а також реалізацію кількох інших проектів - зокрема голландського по створенню "інформаційного хабу" (News Hub) і балтійського центру підвищення медіа кваліфікації (Baltiс Media Excelence Center).
До речі, свого роду групи моніторингу російської пропаганди створено також окремо у багатьох країнах. У Польщі, наприклад, вона функціонує при прес-службі МЗС, у Великій Британії - при міністерстві оборони, а в деяких державах вони діють у політичних кабінетах глав урядів.