У минулому Україна вже багато разів відкладала необхідні реформи, але це призводило лише до циклічних злетів і занепадів
Отже, як ви самі зазначили, деякі «важкоатлетичні вправи» було виконано попередньою адміністрацією. Основним викликом для нового уряду є продовження і поглиблення економічних реформ з тим, щоб перейти від відновлення економіки до потужного економічного зростання, такого необхідного Україні саме зараз для створення нових робочих місць і підвищення рівня доходів. Це нелегкий шлях, оскільки потужним залишається спротив реформам з боку певних привілейованих кіл. Однак, альтернативи реформам не існує, бо тільки шляхом реформування можна трансформувати економіку і створити умови для потужного зростання у середньостроковій перспективі. В минулому Україна вже багато разів відкладала необхідні реформи, але це призводило лише до циклічних злетів і занепадів, які тільки гальмували економічний поступ.
- Як на цьому тлі ви оцінюєте нещодавнє рішення Уряду підвищити ціни на газ? Програма передбачає їх перегляд і збільшення до рівня 75% паритету з цінами на імпортований газ, хоча уряд одразу підняв ціни до рівня паритету зі світовими цінами на газ. Чи стало це позитивним здивуванням для МВФ? І чи стане це вирішальним фактором для того, щоб підштовхнути програму вперед?
- Підвищення цін на газ до ринкового рівня було важливим рішенням, яке ми вітаємо. Будемо сподіватися, що такий крок, врешті решт, назавжди вирішить проблему великої заборгованості Нафтогазу, яка в останні роки вимивала бюджетні кошти, що, у свою чергу, могли бути використані на фінансування пріоритетних проектів в інфраструктурному та освітньому секторах чи в охороні здоров’я.
З минулого літа було започатковано систему цільових субсидій домогосподарствам для захисту малозабезпечених родин від зростання тарифів. Іншими словами, замість того, щоб надавати непропорційні субсидії великим споживачам газу шляхом утримання низьких цін на комунальні послуги і сприяти корупційним схемам з перекачування газу іншим споживачам, теперішня система допомоги безпосередньо спрямована на допомогу найнужденнішим.
У майбутньому важливо розробити такий механізм, який дозволить тарифам залишатися на паритетному рівні зі світовими цінами на газ, а субсидіям на оплату житлово-комунальних послуг бути призначеними лише тим, хто дійсно малозабезпечений, і чиї доходи ретельно перевірені. Разом з іншими реформами у газовому секторі це дасть змогу Україні зробити інвестиції у зниження споживання енергоносіїв, проводити геологорозвідку покладів газу і забезпечити довготермінову енергонезалежність держави. Енергетична галузь – це саме той напрям, де проводяться основні реформи.