Турбує те, як відкрито Росія заявляє, що розглядає можливість розміщення ядерної зброї, зокрема, в Криму
- З точки зору Сполучених Штатів і Північноатлантичного альянсу, ядерна політика Росії залишається питанням, яке, безумовно, викликає спільну стурбованість. Це стосується можливості розміщення російської ядерної зброї в Криму, але також будь-де в іншому місці. В Альянсі занепокоєні наявністю прямих загроз для сусідніх країн, у тому числі, країн-членів НАТО, які знаходяться в зоні досяжності російських ракет. Крім того, турбує те, як відкрито Росія заявляє, що розглядає можливість розміщення ядерної зброї, зокрема, на Кримському півострові. Північноатлантичний альянс намагався раніше запропонувати шлях для обговорення розміщення тактичної ядерної зброї у Східній Європі, втім Росія не виявила зацікавленості. Тому я думаю, ми побачимо відповідь НАТО у заяві лідерів за результатами саміту у Варшаві щодо цього виклику.
Безумовно, якщо ядерна зброя все ж буде розгорнута на Кримському півострові, це стане дуже серйозною причиною для реакції. Але навіть якщо ні, Крим знаходиться на відстані кількасот кілометрів від Румунії, Болгарії й Туреччини. Через це російська окупація та анексія Криму представляє серйозний виклик для НАТО у контексті безпеки в Чорному морі, бо можливості російських ракет малої та іншої дальності досягають території НАТО.
УКРАЇНІ Й АЛЬЯНСУ Є ЧИМ ПОДІЛИТИСЯ ОДНЕ З ОДНИМ
- Як би ви оцінили нинішній рівень співробітництва України й НАТО, і, на ваш погляд, чи є він достатнім?
- Думаю, що завжди існує необхідність переглядати подібні програми партнерства на предмет того, що можна зробити більше в контексті проведення навчань і тренувань, спільних дій. Україна веде бойові дії, обороняючи Донбас. На жаль, це тягне за собою жертви, і через це проливається кров, але Україна вчиться та отримує великий досвід у тому, як протистояти російській агресії. Тут НАТО може почерпнути для себе багато чого.
З іншого боку, Альянс може застосувати значні можливості для того, щоб допомогти Україні зміцнити потенціал для захисту власного суверенітету. Це і надання підтримки Держприкордонслужбі, й структурам безпеки в Україні, а також вдосконалення можливостей українських Збройних Сил, наприклад, щодо виявлення вогню із закритих позицій та дій у відповідь. Отже, існує багато напрямів, які можуть бути опрацьовані.
Ярослав Довгопол, Вашингтон.
Фото: National Press Foundation