Все що воює на фронті, сертифікується паралельно, тому що реально не вистачає часу
- Ви в армії служили? Ну тоді зрозумієте - все що воює на фронті, сертифікується паралельно, тому що реально не вистачає часу.
Щодо постановки на облік. Все залежить від командира. Але вимога єдина: будь-яка техніка в’язку або автомобільна тощо, ставиться на облік протягом однієї доби.
Є ще побажання й до волонтерів. Привіз майно – у той же день отримай акт прийому-передання. Тоді можливо все це поставити на облік. Інколи так буває – дають майно, мовляв, потім розберемось. А потім – не виходить. Командири міняються, підрозділи міняються, майно передається і кінці не знаходяться.
Це менше стосується майна зв’язку, яке йде через головне управління зв’язку, проходить обов’язково через склад та центральну базу зберігання засобів зв’язку, і акти прийому-передач надаються у той же день. Може, наступного дня, якщо багато такого майна. І нічого не губиться.
Так буває – волонтер щось подарував, і через місяць згадує – а дайте мені якийсь документ, щоб мене тут не сварили. Але командир помінявся, все поїхало в АТО, і важко буває знайти кінці… Тож багато залежить від командира на місці.
Використання мобільних телефонів в АТО жорстко обмежено, здійснюється згідно з інструкцією. Разом з цим реалізовано можливість безкоштовних дзвінків зі всіх стаціонарних телефонів, що розгорнуті в АТО, на всіх абонентів мобільного зв’язку України.
- Але ж всі засоби зв’язку – вони коштовні. Чи вистачає фінансування?
- Засобів зв’язку ніколи не буде вистачати, це як мед. І тут є дилема. Можна, наприклад, купити одну сучасну КХ-радіостанцію, яка коштує 2 мільйони гривень. Дати її командиру бригади, щоб він міг зв’язуватися з оперативним командуванням, з ГШ, отримував розпорядження… І ще й думав, як не ушкодити та не втратити цю радіостанцію, бо ж розраховуватися за неї, – в такому випадку, – кратно. А можна й інше. На ці 2 мільйони гривень купити і забезпечити засобами транкового зв’язку цілу бригаду. Такими собі поліцейсько-міліцейськими станціями. Одна радіостанція і бригада… Тут треба вибирати золоту серединку.
Тому ми постійно ходимо по лезу ножа. Хочеться мати систему, захищену від перешкод. Але що краще? Зробити один «красивий» батальйон ІНФО, або забезпечити дві бригади транкінговим зв’язком, якщо фінансування явно недостатнє.
Засоби військового радіозв’язку є не дешевими, і їх потрібно в армії дуже багато. Забезпечення ними одразу усіх не витримає жоден бюджет. Тому ми діємо планово, поступово, виходячи з виділеного ресурсу за принципом: кожна закупівля має забезпечити виконання якогось тактичного або оперативного завдання, або набуття військами якоїсь спроможності.
Наприклад, ця солдатська радіостанція (показує) коштує десь 3,5 тисячі доларів. Оця, для командира взводу або роти – від 7 тисяч доларів. Наших, українських подібних аналогів поки що не існує.
- У військах щойно пройшли великі навчання – «Літня гроза» та «Південний вітер». Яким чином залучалися підрозділи зв’язку?
- На кожних навчаннях такого типу – там де проводяться ротні, батальйонні, бригадні тактичні навчання - розгортається відповідна система зв’язку і для військ, і для штабу керівництва, який контролює якість проведення цих навчань. Більшість ввідних на навчаннях виконуються практично. Щоб усе забезпечити – вибудовується складна система зв’язку.
Для її побудови були залучені частини та підрозділи військ зв’язку ЗСУ, що не задіяні в АТО.
- Але саме на одному з таких навчань і довелося спостерігати «польовий» мобільник, про який ви згадували. Причому, користувався ним не солдат, далеко не солдат, і команди віддавав конкретні такі…
- Кожний командир має знати можливості засобів і підрозділів зв’язку щодо управління військами. Що «старший» начальник, то більше у нього сил і засобів зв’язку. В будь-якому випадку, в будь-якій точці України можливо забезпечити надійний захищений зв'язок, якщо до цього поставитися з розумом.
- Чи готові офіцери керівної ланки ментально до опанування такими програмами, як сучасна АСУ? Через пень-колоду керувати, та через мобільний телефон – зручніше, та й звикли вже…
- Якщо людина має певні навики в роботи на комп’ютері, вчила нормально фізику-математику, знає державну мову, вміє досконало користуватися мобільним телефоном та його меседжерами - це взагалі не проблема, це потребує лише часу, щоб вивчити таку систему управління навіть за допомогою підлеглих зв’язківців.
Для цього нами сплановані певні зборові заходи, заняття, і практична робота на таких засобах під час командно-штабних занять, тренувань, навчань. Система підготовки до раціонального використання системи АСУ має бути закладена у ВВНЗ.
Все це треба робити паралельно. На жаль, вести війну і одночасно навчатися – доволі проблематично. Але українці з цим справляться.
Розумієте, є певні принципи ведення війни. Є три «кити» - це люди, техніка і ресурси. Не буде ресурсів, - бензин там закінчився, – ні наступати, ні відступати не зможеш. Техніка також необхідна – адже голою груддю на ворога не підеш. Але на першому місці – це люди. Якщо людина навчена, вона зуміє скористатися і першим, і другим. Від наших людей залежить все.
Михайло Дмитрук