Президент Румунії скасував візит до України через закон «Про освіту»
Про це він заявив на прес-конференції в Нью-Йорку перед від'їздом у Бухарест, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.
«Я прийняв рішення скасувати візит в Україну після того, як дізнався про ухвалений закон «Про освіту». Також я скасував оголошену на кінець вересня зустрічу з головою Верховної Ради», - заявив президент Румунії.
Йоганніс підкреслив, що до жовтневого візиту в Україну готувалися дуже ретельно, проте він був «неприємно здивований» тим, що Верховна Рада «без попередніх обговорень з партнерами України», все ж ухвалила закон, який «жорстко обмежує права національних меншин навчатися рідною мовою». Президент також нагадав, що в Україні мешкає близько 400 тисяч румун.
За словами Йоганніса, він передав свою стурбованість Президентові України Петру Порошенку під час його коротких зустрічей в Нью-Йорку, де проходить засідання Генасамблеї ООН.
Напередодні парламент Румунії прийняв декларацію, в якій також висловлено стурбованість ухваленням нового закону «Про освіту».
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 5 вересня схвалила закон «Про освіту», який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 19 вересня його підписав голова Верховної Ради Андрій Парубій і направив на підпис Президентові.
Закон передбачає перехідний період для дітей, які вступили на навчання до 1 вересня 2018 року і зараз вчаться мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.
З 5 класу діти національних меншин починатимуть вчитися державною мовою, а мову нацменшини вивчатимуть як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або декількох дисциплін.
В той же час офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні, висловили протест з приводу ухвалення цього закону.
Україна направила статтю 7 закону "Про освіту" на експертизу в Раду Європи.