Україна і Румунія разом впроваджуватимуть "мовну" статтю закону про освіту
Про це заявив міністр закордонних справ Павло Клімкін під час спільної прес-конференції з міністром закордонних справ Румунії Теодором Мелешкану у Чернівцях, повідомляє кореспондент Укрінформу.
“У нас є дуже багато питань для обговорення, але, звичайно, ми розпочали з того, що ми можемо і маємо зробити разом для реалізації нашого нового закону “Про освіту”. Ми з пані Лілією Гриневич (міністр освіти і науки - ред.) ще раз наголосили, що імплементація цього закону має базуватися на послідовній дискусії і взаємодії з нашими румунськими друзями і партнерами та з громадою. Ми домовилися, що наше Міністерство освіти вже зараз починає працювати над спільним документом, який визначить наше бачення в імплементації цього закону для українських громадян румунського походження, для румунської громади”, - розповів Клімкін після зустрічі з румунським колегою.
За його словами, такий спільний документ враховуватиме, що всі громадяни України повинні мати добрі знання української задля подальшої можливості реалізації себе в Україні, а низка предметів у школі, як, наприклад, історія України, основи держави і права, мають обов’язково викладатися українською.
Водночас глава МЗС наголосив, що інші параметри запровадження закону, зокрема і “мовної” статті, будуть визначені міністерствами освіти двох країн у діалозі з громадою.
“Але знову хочу повторити дуже просту річ: ніхто не хоче зробити румунську громаду менш румунською й українізованою”, - підкреслив він.
Загалом перемовини з міністром закордонних справ Румунії Клімкін назвав “дружнім і зорієнтованим на результат діалогом”.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 5 вересня 2017 року ухвалила закон “Про освіту”. 25 вересня його підписав Президент Петро Порошенко.
Проти імплементації певних положень закону, зокрема ст. 7 щодо мови освіти в Україні, виступили Угорщина й Румунія. Порошенко доручив Міністерству закордонних справ та Міністерству освіти і науки провести щодо закону консультації з європейськими партнерами, у тому числі з Радою Європи.
28 вересня міністр закордонних справ України Павло Клімкін передав закон на розгляд Венеціанської комісії.
8 грудня Венеціанська комісія оприлюднила висновок щодо “мовної статті” закону “Про освіту”. На думку Комісії, для виконання цієї статті закону в її нинішньому вигляді Україна має повною мірою використовувати гнучкість при ухваленні імплементаційного законодавства, продовжувати забезпечувати достатню частку освіти мовами меншин у початковій та середній школі, на додаток до вивчення державної мови, та покращити якість викладання останньої. Висновок Венеціанської комісії не зобов'язує Україну вносити зміни до закону.