Мінські угоди були приречені з самого початку - німецький експерт
Про це в коментарі Укрінформу сказав берлінський політолог, співробітник німецького відділення Фонду Маршалла, експерт з питань Центральної та Східної Європи Йорг Форбріг.
«Мінськ був приречений на те, щоб зазнати невдачі в досягненні своєї мети», - констатує він.
Експерт нагадує, що угода відображала прагнення, принаймні, з боку України, Франції та Німеччини, повернути мир на Донбас. Цей намір однозначно не реалізовано: війна продовжувала вирувати впродовж трьох років з моменту підписання, то з більшою, то меншою інтенсивністю воєнних дій.
Але Мінські угоди навіть близько не відповідають початковим амбіціям, які явно не розділяла Росія, каже Форбріг. Кремль хоче підтримувати, і, в кінцевому підсумку, заморозити цей конфлікт, який дає йому важелі впливу на політичний розвиток України. Саме так це відбувається у всіх інших так званих заморожених конфліктах на пострадянському просторі.
Легко відкинути Мінські угоди як повністю провальні, продовжує експерт. Але, переконаний він, тим не менш, угоди не були зовсім вже безрезультатними.
По-перше, були досягнуті деякі практичні результати, включаючи обмін заручниками та відновлення водопостачання по контактній лінії. Ці результати можуть здатися незначними порівняно з прагненням повернути мир, але вони мають значну гуманітарну цінність.
По-друге, Мінські угоди стали основною точкою відліку для західних санкцій, введених проти Росії, країни-агресора. І ЄС, незабаром після підписання «Мінська», і США згідно з законодавством Конгресу минулого року поставили будь-яке пом'якшення санкцій у залежність від конструктивної ролі Росії у сприянні здійсненню Мінських угод. Таким чином «Мінськ» є важливим щитом проти багатьох в Європі і США, хто хотів би швидкого зняття санкцій.
По-третє, «Мінськ» у поєднанні з санкціями, ймовірно, перешкодив подальшому поширенню війни з Донбасу далі по території України. Ні проект «Новоросія», ні сухопутний коридор у Крим – обох цих сценаріїв дуже боялися до підписання «Мінська» - не матеріалізувалися.
Враховуючи всі ці моменти, «Мінськ» надав хоч якийсь позитивний вплив на ситуацію в Україні, резюмував Форбріг.
Нагадаємо: Мінські угоди-2 були погоджені на саміті в Мінську 11-12 лютого 2015 року керівниками Німеччини, Франції, України, Росії у форматі «Нормандської четвірки» і підписані контактною групою, що складається з представників України, Росії, ОБСЄ та невизнаних "республік".