Загроза “миру”
Це причина її порівняної ефективності для різних цільових аудиторій. Але допитливий розум і гарна пам’ять можуть захистити будь-якого громадянина України. І для цього не треба бути журналістом або великим експертом.
Флешбеки — це корисно і пізнавально
Майже на наступний день після побиття “Беркутом” студентів на Майдані, та однієї з наймасовіших в історії України протестних акцій, що слідувала за ним, влада Януковича та сили, які підтримували відмову від Асоціації з ЄС, оговталися та пішли у контрнаступ проти Революції Гідності, яка тільки ставала на ноги.
Ввечері 8 грудня 2013 року я написав блог про інформаційну спецоперацію, що була розгорнута проти народу України. Одразу після створення і бурхливого зростання Фейсбук-спільнот “ЄвроМайдан” та “ЄвроМайдан SOS” у соціальних мережах з’явилися і почали дуже швидко наповнюватися спільноти під назвою “Мы за Мир” (ще й досі доступні на Facebook).
Головним наративом цієї спільноти було зобразити мітингуючих як тих, хто не хоче працювати, а хоче насильства, заворушень і безладу в країні.
У розкрутку цих спільнот було вкинуто масштабні інвестиції, які навіть позначилися на вітчизняному діджитал-ринку, що одразу стало зрозуміло експертам з контекстної та банерної реклами.
На додачу, були створені спеціальні відео, розміщені на очевидно ботоподібних YouTube-каналах, призначені для демонстрації масовості руху проти Революції Гідності.
Створені були вони настільки бездарно і нашвидкоруч, що “креакли” заливали їх на відео-платформи по декілька разів, виправляючи помилки. Однак, в мене залишився саме вихідний варіант, дивитися на який без сліз неможливо.
По-перше, зверніть будь-ласка увагу на ноги людей в кадрі, що стоять в першому ряду. Багато з них (ніг) існують без тулубів, але все одно закликають до “миру”. Після того, як я звернув на це увагу в соцмережах, відео швиденько перемалювали.
По-друге, подивіться уважно на рух губ акторів, які промовляють слова “Ми за мир крапка ком! Приєднуйтесь до нас” (мається на увазі сайт-лендінг спільноти — myzamir.com, який на даний момент не працює, але доступний у архівній версії).
Достатньо очевидно, що насправді актори говорять “Мы за мир точка ком! Присоединяйтесь к нам”. Тобто, відео спочатку відзняли там, де люди не можуть навіть повторити одну фразу українською, а потім переозвучили.
По-третє, у зйомці відео брало участь не більше 8–10 осіб, яких потім просто “розмножили” у фотошопі настільки “криво”, що ви можете неозброєним оком побачити декілька десятків близнюків та трієнь в одному кадрі. Ця технологія потім масово повторювалася в Криму.
9 грудня 2013 року це відео запостили у Фейсбук-спільноті з одноіменною назвою.
Погортавши цю сторінку, ви зможете пересвідчитися, що це єдиний пост, який зненацька набрав більше 5 лайків та трьох коментарів.
Цікаво й те, що бот-акаунти зроблені виключно для цієї акції, ще й досі висять у мережі з постами за грудень 2013 року (відтоді інвестори й припинили фінансувати цей брак).
Нескромно зазначу, що ці блоги перестали писати після того, як ваш покірний слуга викрив цю оборудку і оприлюднив докази бот-атаки.
Сіквел — завжди дешевше, ніж новий сценарій
Ціною життів наших співвітчизників ми перемогли тоді ці маніпуляції. І в пам’ять про них маємо зробити це ще раз. На щастя для нас, маніпуляції та інструменти їх здійснення не змінюються впродовж років, що свідчить про обмеженість мислення і впертість агресора.
Наратив про “мир”, що нав’язується українському суспільству, має на меті лише одне — переконати українців, що вони самі винні у загибелі своїх побратимів і співвітчизників, а також в тому, що вони повинні повернутися до Кремля навколішках та благати про милість — себто, йти на значні поступки і компроміси.
Наступний великий вибух цього наративу стався тоді, коли великий друг і колега колишнього прем’єра та топ-розвідника Росії Євгенія Примакова (нині покійний, а його сину заборонено в’їзд до України) — Генрі Кісінджер — отримав можливість запропонувати Дональду Трампу свій варіант вирішення “Української проблеми” (звісно, в інтересах своїх російських партнерів).
Для цього Кісінджер запропонував Трампу визнати Крим частиною Росії та продовжити перемовини по Донбасу. Ця ідея народилася ще у серпні 2014 року, коли дві групи експертів (з Росії та США) зустрілися на фінському острові Бойсто, щоб вирішити долю України (дослідження про це).
Наша пісня гарна й нова
Наступний постріл в бік України набоями з “мирною начинкою” пролунав після статті Віктора Пінчука на сторінках The Wall Street Journal.