Геращенко назвала мирний план від Сайдіка "самодіяльністю"
Так перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко прокоментувала у Facebook новий план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, який напередодні представив Сайдік в одному з австрійських видань.
“Ми, учасники мінських груп, з подивом прочитали, що представник головуючого в ОБСЄ Мартін Сайдік, замість зосередитися на прямих обов‘язках координатора і докласти максимуму зусиль для конструктивної роботи мінських груп, перестати панічно боятися росіян, сприяти розблокуванню звільнення заручників й реального прогресу в безпекових питаннях, друкує “мирний план для України”, чомусь в австрійському виданні. Це виглядає як певним чином самодіяльність. Адже відповідного мандату ані від ОБСЄ, ані від нормандського формату в представника ОБСЄ в ТКГ немає”, - наголосила перший віце-спікер.
Вона також прокоментувала пропозиції, передбачені “мирним планом” щодо його ратифікації парламентами України й Росії.
“Найбільший нонсенс - спільна ратифікація. Не існує й найближчим часом не може існувати жодного документа, який можуть одночасно ратифікувати ВР і Держдума. Доти, доки російські війська не вийдуть з Криму і Донбасу геть. Та ми й не потребуємо голосувань будь-якого парламенту інших країн будь-яких питань, що стосуються внутрішньої політики, суверенітету України. Тим більше Держдуми країни — агресора”, - заявила Геращенко.
При цьому, заяви про спільне голосування “мирного плану” в парламентах України і РФ вона назвала недипломатичними.
“Це недипломатична заява, яка негативно сприйнята українським парламентом, який є самостійною гілкою влади. Лише суб‘єкти законодавчої ініціативи - Президент України, уряд і депутати - можуть подавати свої законопроекти на голосування. Якщо мова йде про ратифікації, то також їх до ВР подає Президент і уяд, але аж ніяк не анонсують дипломати інших країн”, - пояснила перший заступник Голови ВР.
Геращенко нагадала і про Мінські угоди, які не виконує країна-член ОБСЄ — Росія.
“Існують Мінські угоди. Які брутально порушує одна країна - член ОБСЄ. Це РФ. Саме тому і тільки тому на Донбасі триває війна, робота груп заблокована, переговорний процес деградує. Й ми щиро чекаємо від посла Сайдіка відповідальної заяви про деструктивну позицію РФ як на Донбасі, так і в групах, й активну позицію - на ТКГ. Аби розблокувати процес звільнення заручників. Аби працював "режим тиші”, - підкреслила Геращенко.
Тож, за її словами, Мартіну Сайдіку і іншим координаторам ОБСЄ варто "зосередитися на своїх безпосередніх обов‘язках".
Вона додала, що мирний план в України є, який оприлюднив Петро Порошенко “не в австрійській газеті, а з трибуни ООН”.
“Ми давно виступаємо за введення миротворчої місії ООН на Донбас. Правда, блокує це одна країна - РФ”, - підсумувала Геращенко.
Як повідомляв Укрінформ, спеціальний представник діючого голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Мартін Сайдік заявив у інтерв’ю австрійській газеті Kleine Zeitung про новий план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, який має замінити Мінські домовленості і який мають затвердити країни "нормандської четвірки" – Україна, РФ, Франція та Німеччина.
План передбачає окрім спільної місії ООН та ОБСЄ (з військовим та поліцейськими компонентами і міжнародною адміністрацією на ОРДЛО) також організоване Євросоюзом агентство з відбудови Донбасу - на кшталт того, яке раніше ЄС мав на Балканах.
Згідно з цим концептом ООН та ОБСЄ мають діяти не паралельно, а разом під спільним керівництвом на чолі з так званим спеціальним представником: це стосується як військового та поліцейського компонентів з боку ООН, так і спостережної місії ОБСЄ, яка вже діє на місцях.