Росія має почати діяти, якщо вона справді прагне деескалації - Єльченко
Якщо вона справді прагне деескалації, їй потрібно перестати говорити і почати діяти, заявив у своєму виступі на Радбезі ООН щодо ситуації в Україні Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Щодня розвиток подій доводить, що лише Росія та її військові дії у Донецькій та Луганській областях, що продовжуються, створюють непереборну перешкоду до мирного вирішення конфлікту», - заявив він.
Він запропонував членам Радбезу ООН звернути увагу на російську військову присутність на Донбасі та навколо нього.
«Тепер питання: що ці цифри говорять про справжні наміри Росії? Чи демонструють вони, що Росія прагне деескалації ситуації?» - спитав Єльченко.
Він наголосив, що з 2015-го року Росія 18 раз саботувала введення режиму припинення вогню.
«За цей час режим припинення вогню був порушений 54 тисячі разів. Серед них майже 6 тисяч порушень сталися з використанням Росією забороненої Мінськими домовленостями зброї», - наголосив дипломат.
Єльченко нагадав, що лише упродовж 2018-го року було зафіксовано 153 випадки незаконного порушення українсько-російського державного кордону автомобільним та залізничним транспортом, який перевозив військову продукцію, пальне, зброю та боєприпаси. У 2019-му, зауважив він, вже сталося 19 таких випадків.
«Ми досі віримо, що миротворча місія згідно мандату ООН може принести мир в Україну. Для України принциповими є розповсюдження мандату місії на всю окуповану територію; виведення всіх іноземних військ та озброєння; розпуск всіх нелегальних органів та структур», - зазначив український дипломат.
Єльченко закликав Росію припинити спроби маніпулювати інструментарієм миротворчості ООН для легітимізації завоювань агресії на Донбасі.
«Єдиний спосіб Росії довести своє задеклароване прагнення деескалювати ситуацію - це припинити лише говорити і почати, власне, діяти», - підсумував він.
Єльченко також наголосив, що Україна 13 разів пропонувала Кремлю обміняти українських політв’язнів у Росії та на окупованих територіях на росіян, які засуджені в Україні за злочини проти територіальної цілісності та суверенітету.
«Відповіді немає. Ми турбуємося про своїх людей. А Росія посилає чіткий сигнал своїм військовим - «Ми нічого не робитимемо, аби повернути вас додому», - зауважив він.
Він наголосив, що на кону нині також долі трьох захоплених і утримуваних у Донецьку вже майже чотири роки українців - Пантюшенка, Корінкова та Глондаря, чия трирічна донька ніколи його не бачила. Він закликав скористатися зустріччю аби закликати Росію звільнити їх у світлі завтрашньої зустрічі Тристоронньої контактної групи у Мінську.