Закон про референдум позбавить політиків монополії на ухвалення рішень – Мін’юст
Таке переконання висловив заступник міністра юстиції Олександр Банчук, передає Укрінформ.
«Цей Закон дасть змогу більше залучати людей до прийняття рішень на всіх рівнях, починаючи державницькими рішеннями – для цього і потрібен інструмент референдуму. Відповідний Закон направлений, перш за все, на реалізацію конституційних норм щодо всеукраїнського референдуму і забезпечення людям реальної можливості позбутися монополії політиків на вирішення питань загальнодержавного значення», – коментує заступник міністра юстиції.
За його словами, законом передбачається, що референдум може бути оголошено Президентом чи парламентом України у визначених Конституцією випадках. Предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання: затвердження Закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України; загальнодержавного значення; про втрату чинності законом України або окремими його положеннями.
Не можуть бути при цьому предметом всеукраїнського референдуму наступні питання: що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї; що скасовують чи обмежують конституційні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх реалізації; спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі; щодо питань податків, бюджету, амністії; віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.
Всеукраїнський референдум вважатиметься таким, що відбувся, якщо участь у голосуванні візьмуть не менш як 50% виборців, включених до Державного реєстру виборців.
Крім того, у Законі прописано, що рішення, прийняте на всеукраїнському референдумі, може бути змінене виключно шляхом проведення ще одного референдуму не раніше, ніж через три роки з дня його прийняття. Новий референдум з питань, що раніше не були підтримані під час такого голосування, може бути проведено не раніше як через один рік з дня оголошення його результатів.
Як повідомлялося, Президент України Володимир Зеленський 8 квітня підписав Закон «Про всеукраїнський референдум», ухвалений Верховною Радою 26 січня 2021 року. Його було розроблено у тісній співпраці з міжнародними організаціями, представниками громадянського суспільства, академічного середовища.