Жовква: Ще є всі шанси зупинити Nord Stream 2
Як передає Укрінформ, про це він сказав у інтерв'ю Телеграфу, відповідаючи на запитання, чи планує Україна обговорювати компенсації щодо "Північного потоку-2".
"Ми не говоримо про компенсацію, ми не торгуємо національними інтересами України, ми не торгуємо нашою енергетичною безпекою. "Північний потік-2" все ще має шанси бути зупиненим. Спекуляції на тему, що він вже майже готовий – перебільшені. Він може бути зупинений на будь-якому етапі. Так, як він був призупинений ще в 2019 році", - наголосив Жовква.
За його словами, Україна наполягатиме у розмові зі своїми партнерами, що "Північний потік-2" – це загроза не лише нашій державі, не лише країнам Східної Європи, а це загроза тим країнам, які можуть отримати залежність від російського газу і отримати інструмент шантажу, яким стане цей проєкт. "Він має досить мало спільного з економікою, натомість містить вагому геополітичну складову", - зауважив Жовква.
Високопосадовець зазначив, що це питання також безумовно продовжуватимуть обговорювати і з президентом США.
Відповідаючи на запитання, наскільки реалізація проєкту "Північний потік-2" може стати важелем для шантажу України щодо Донбасу з боку Росії, Жовква підкреслив, що ці питання безперечно пов’язані, бо за ними "стоїть одна країна – країна, яка здійснює агресію на Донбасі, яка вкладає всі зусилля в будівництво "Північного потоку", яка проявляє свої агресивні дії і в інших частинах світу". Він не виключив, що слідом за цим проєктом можуть з'явитися і якісь інші з боку РФ.
"Треба сприймати це серйозніше, тому що не виключено, що за цим проєктом послідують нові проєкти. Не виключено, що, наприклад, за питаннями концентрації військ навколо України у квітні можуть послідувати нові концентрації восени. Ми, знаходячись в цьому регіоні світу, розуміємо це, бо протистоїмо цьому. Це бачать наші партнери, які межують з нами, та інші партнери в Центрально-Східній Європі. Це, на жаль, бачать не всі наші партнери у Західній Європі, але нам залишається ще інтенсивніше їх переконувати", - сказав заступник керівника ОП.
Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський під час майбутньої зустрічі з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель має намір обговорити загрозу безпеці України та всієї Європи через будівництво газопроводу «Північний потік – 2» і наполягатиме на пріоритетності питань безпеки над економічною доцільністю.
Заступник міністра закордонних справ Євген Єнін на конференції «Україна 30. Міжнародна політика» заявив, що українська сторона під час перемовин з Німеччиною і США щодо гарантування енергетичної безпеки нашої країни у разі добудови «Північного потоку-2» наполягатиме на дотриманні Газпромом енергетичного законодавства ЄС.
Газогін "Північний потік-2" розрахований на постачання 55 млрд кубометрів газу щороку з РФ до Німеччини, має протяжність 1234 км. У грудні 2019 року у зв'язку із санкціями США з проєкту вийшла низка західних компаній, зокрема припинило роботи судно-трубоукладник, що унеможливило добудову вчасно. Відтоді російська сторона намагається завершити проєкт самотужки.
Проти завершення проєкту виступають Україна, Польща, країни Балтії тощо. Проти нього також постійно виступає Європарламент.