Зустріч Ердогана з Путіним не вплине на українсько-турецькі відносини — заступник глави ОП
Як передає Укрінформ, таку думку в ефірі телеканалу "Дом" висловив дипломат, заступник керівника Офісу Президента України, посол України в Турецькій Республіці (2016-2021 рр.) Андрій Сибіга.
На думку дипломата, відносини України з Туреччиною не слід розглядати лише через призму Росії. Доцільніше зосередитися на якості українсько-турецького стратегічного партнерства, адже турецька сторона підтримує український суверенітет і територіальну цілісність.
"Перше. Не треба розглядати українсько-турецькі відносини у трикутнику Україна — Росія — Туреччина, й не треба їх демонізувати. Друге. Що таке сьогодні українсько-турецькі відносини, і яку позицію посідає Туреччина в цих відносинах і в розвитку нашого стратегічного партнерства? Туреччина незмінно, твердо підтримує територіальну цілісність і суверенітет України. Твердо та незмінно не визнає незаконну анексію Криму. І я не маю жодних сумнівів, що так і буде. Це дуже важливо", — акцентував Сибіга.
Сьогодні українсько-турецькі відносини "перебувають на найвищій точці своєї динаміки", наголосив заступник голови Офісу Президента.
"Ми можемо говорити про те, що сьогодні українсько-турецькі відносини перебувають на найвищій точці своєї динаміки... Останні вибори до Держдуми Російської Федерації. Туреччина не визнала їхніх результатів. Останній виступ президента Ердогана на 76-й сесії Генасамблеї ООН — дуже чіткі тверді заяви на підтримку територіальної цілісності й суверенітету України, невизнання окупації Криму", — перелічив Сибіга.
Під час візиту на Генасамблею ООН президент України Володимир Зеленський передав главі Туреччини Ердогану список українських політв'язнів, нагадав дипломат.
"Перебуваючи у Нью-Йорку на Генасамблеї ООН, президент України Володимир Зеленський мав важливу тривалу конструктивну розмову з президентом Ердоганом. Упродовж цієї зустрічі вони обговорили всі важливі питання двостороннього порядку. Крім того, президент Зеленський передав список утримуваних країною-агресором громадян України із проханням посприяти їхньому звільненню, зокрема кримських татар. І ми знаємо, що у двосторонній історії наших відносин були позитивні моменти сприяння турецької сторони, коли два лідери Меджлісу кримськотатарського народу були звільнені саме за прямого сприяння турецької сторони", — наголосив Сибіга.
Крім того, 29 вересня у Києві міністр оборони України Андрій Таран і генеральний директор компанії-виробника безпілотників Bayraktar Халук Байрактар підписали меморандум. Спільний навчально-випробувальний центр планують побудувати у місті Василькові під Києвом.
"Військово-промислова компанія Bayraktar виробляє військові ударні безпілотники, які Україна вже закупила для потреб Збройних сил України. Підписаний документ визначив місце й подальші алгоритми дії щодо будівництва спільного навчально-випробувального центру з експлуатації та модернізації турецьких безпілотників. Уже визначено місце — це буде в місті Василькові під Києвом. І цей меморандум є знаковим у нашій військово-технічній співпраці з Туреччиною. Вона дійсно вже зараз робить сильнішою нашу армію. Вона вже зараз працює на нашу оборону", — сказав Сибіга.
У перспективі в Україні буде побудований завод із виробництва безпілотників Bayraktar. І це — лише один із прикладів, акцентував заступник голови ОП.
"Ми зараз уже реалізовуємо спільний із Туреччиною проєкт із будівництва корветів (клас бойових надводних військових кораблів, планують будувати у Миколаївській області — ред.). І що важливо. Тут не йдеться про продаж якоїсь кількості якоїсь продукції. Йдеться про спільне виробництво, спільні випробування, проєкти, які мають довгострокову основу, й дуже важливі для обороноздатності обох країн... Я нагадаю, що компанія Bayraktar також виробляє ударні безпілотники Akinci, на яких встановлені українські двигуни держпідприємства "Івченко-прогрес", — перелічив Сибіга.
Дипломат зазначив, що Зеленський "ставить чіткі критерії ефективності діяльності зовнішньополітичної служби — конкретний результат, національний інтерес, максимальний прагматизм".
"Наша дипломатія має бути сильною. Вона повинна чітко розуміти кінцевий результат. І коли ми сфокусовано працюватимемо над досягненням цього результату, в підсумку це все конвертується в перевагу для українського народу, для української армії, для розвитку нашої економіки...", — підсумував Сибіга.
Як повідомлялося, 29 вересня Ердоган і Путін провели переговори в російському місті Сочі. На зустрічі Путін обговорив співпрацю з Туреччиною щодо ситуації в Сирії та Лівії. Також російський президент подякував Ердогану за позицію відносно газопроводу "Турецький потік". Що стосується теми України, то раніше прессекретар російського президента Дмитро Пєсков анонсував, що Путін торкнеться теми військово-технічної співпраці України та Туреччини, а тема Криму не порушуватиметься. Підсумкових заяв після зустрічі Ердоган і Путін вирішили не робити.