Комітет ВР підтримав проєкт змін до закону про вищу освіту щодо навчання іноземною мовою
За словами парламентарія, за законопроєкт (№5727), у якому йдеться про навчання іноземних студентів російською мовою, проголосували 8 з 12 членів комітету. Серед них - Сергій Бабак (голова комітету), Володимир Воронов, Юлія Гришина, Ольга Коваль, Сергій Колебошин, Валерій Колюх, Олена Лис (усі - з фракції партії «Слуга народу») та представник ОПЗЖ Олександр Лукашев.
"Аналогічний законопроєкт №3717 тричі розглядався на цьому комітеті і рік тому був зі скандалом провалений у сесійній залі", - зауважив В'ятрович.
Він наголосив, що нині кількість іноземних студентів в Україні перевищує 70 тисяч. "Причому близько 80% з них (а на перших курсах – близько 90%) - з-за меж колишнього СРСР, і до навчання в Україні не знають ні української, ні російської. Решта переважно з Закавказзя і Середньої Азії, і російська для них також не є рідною", - підкреслив депутат.
У цьому зв'язку він нагадав, що за чинним законодавством, студенти можуть навчатися або українською, або англійською (міжнародною мовою освіти й науки). Окремі дисципліни можуть читатися іншими мовами ЄС.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у листі голові Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергію Бабаку також наголосив, що декларована мета законопроєкту - "врегулювання організації навчального процесу для студентів, які є громадянами іноземних країн та/або особами без громадянства" - може бути досягнута в межах чинного законодавства.
«Частиною п’ятою статті 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачено, що у закладах освіти відповідно до освітньої програми одна або декілька дисциплін можуть викладатися двома чи більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Крім того, частиною другою зазначеної статті передбачено, що заклади освіти забезпечують обов’язкове вивчення державної мови, а іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови», – заявив Кремінь.
На думку уповноваженого, цей документ є "прикритою спробою повернути російську мову до освіти замість делегованого законодавством права організувати якісний навчальний процес однією з офіційних мов ЄС". "Саме тому в запропонованій редакції цей законопроєкт не може бути підтриманий", – заявив Кремінь.
На засіданні Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, трансляція якого велась у Фейсбуці, ухвалення за основу законопроєкту №5727 підтримали 8 його членів.
Як повідомляв Укрінформ, понад 50 народних депутатів зареєстрували у Верховній Раді проєкт закону, який передбачає надання можливості іноземцям або особам без громадянства здобувати освіту в українських вишах іноземною мовою.