Київ чекає чітких сигналів про єдність НАТО у питанні нашого вступу в Альянс – Стефанішина
Про це у коментарі Укрінформу заявила віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
Вона відзначила, що навіть попри певний скептицизм у деяких країнах щодо майбутнього членства України в Альянсі через небажання дратувати Росію, в ході цьогорічного саміту НАТО 14 червня було підтверджено рішення Бухарестського саміту 2008 року.
«Ми розраховуємо, що навіть на тлі нинішніх жорстких заяв президента Росії на саміті в Мадриді буде продемонстрована така ж єдність серед країн НАТО», - сказала Стефанішина.
Вона додала, що Україна над цим працює, у тому числі індивідуально зі столицями країн-членів Альянсу. Наша країна також докладає зусиль, щоб реалізувати спроможності як партнера НАТО з розширеними можливостями.
«Звичайно, ми будемо продовжувати виконувати Річну національну програму Україна-НАТО, ми продовжуємо будівництво тренувальних баз відповідно до стандартів Альянсу, тобто в нашій роботі нічого не змінюється. Водночас для нас дуже важливою зараз є позиція партнерів, країн НАТО, а їхня єдність на тлі таких заяв Росії є ключовою», - зауважила Стефанішина.
На її думку, будь-який сумнів країн-членів НАТО у тих позиціях, які вже були зафіксовані на саміті 14 червня, може стати підставою для підриву віри українського народу в інтеграцію із західним світом,
«Тому, я думаю, що найважливішою зараз є позиція країн Альянсу, які на тлі таких заяв насамперед мають мобілізувати власну єдність і рішуче підтверджувати євроатлантичні прагнення України», - заявила Стефанішина.
Коментуючи цілі нинішньої ескалації Росією ситуації біля кордонів України, віцепрем’єр зауважила, що ми не можемо недооцінювати цю загрозу, тому що кількість російських військ і техніки, яка стягується до кордону, за розрахунками нашої розвідки, є навіть більшою, ніж навесні.
Водночас, за її словами, не слід забувати, що Путін завжди підвищує ставки, і фактично така ескалація призводить до його суб’єктивізації, оскільки світові лідери проводять з ним перемовини, а про Росію наразі говорять на всіх міжнародних майданчиках.
«Я думаю, що в світлі того, що планується саміт Східного партнерства, ведеться активна робота з підготовки саміту НАТО в Мадриді і формуються нові міжнародні домовленості з новим коаліційним урядом Німеччини, ця ескалація також є елементом підняття ставок і, скажімо так, примушення Заходу до діалогу з Росією», - зазначила Стефанішина.
Як повідомляв Укрінформ, Росія вимагає від НАТО офіційно відкликати обіцянку про можливий вступ України і Грузії, яку було дано на саміті у Бухаресті 2008 року.
Раніше президент Росії Путін назвав «неприйнятним» вступ України до НАТО.
У свою чергу, президент США Джо Байден на переговорах з ним відкинув вимогу про гарантії невступу України до Альянсу.
У НАТО також заявляють, що Росія не має права голосу щодо членства України.
Наступний саміт НАТО, який буде присвячений реалізації концепції НАТО 2030 та адаптації Альянсу до сучасних викликів, відбудеться у Мадриді 29-30 червня наступного року.