Правозахисники закликали уряд України підтримати право народу Казахстану на демократичні вибори
Як передає Укрінформ, про це йдеться у заяві, під якою стоять назви 18 організацій, текст якої оприлюднено на сайті Центру прав людини Zmina.
«За інформацією МОЗ країни, у результаті заворушень було госпіталізовано 400 людей, 62 особи перебувають у реанімації. Кілька десятків поліцейських і протестувальників загинули під час сутичок, за даними поліції. Точна кількість жертв і загиблих серед протестувальників наразі невідома. Є свідчення щодо непропорційного застосування сили з боку правоохоронців та серйозного перевищення службових обов’язків», – йдеться в зверненні.
У заяві наголошується, що затриманим не надають доступ до адвокатів, кількох журналістів затримали під час висвітлення подій. Вони порівняли рішення про введення до Казахстану військ ОДКБ із придушенням Празької весни військами «Варшавського договору» 1968 року.
Правозахисні організації закликали уряд України зробити заяву про підтримку врегулювання ситуації в Казахстані «із суворим дотриманням міжнародних стандартів прав людини та поваги до принципів демократії», а також підтримати народ Казахстану у прагненні реалізувати право на прозорі демократичні вибори та управління. Також необхідно забезпечити безпеку і за потреби – безпечну евакуацію з Казахстану громадянам України.
Як повідомляв Укрінформ, МВС Казахстану заявило, що під час сутичок з протестувальниками загинули 18 силовиків і ще 748 отримали поранення.
У найбільшому місті Казахстану Алмати, де тривають масові акції протесту, в ніч проти 6 січня розпочалася «антитерористична операція».
Представник департаменту поліції Алмати Салтанат Азірбек заявила про ліквідацію "десятків учасників заворушень".
За даними опозиційного політика Жасарала Куанишаліна, в Алмати загинуло щонайменше 30 осіб.
Заступник міністра охорони здоров'я Ажар Гініят повідомила, що понад 1000 людей постраждали внаслідок масових протестів у Казахстані, близько 400 були госпіталізовані.
Мітинги проти різкого підвищення цін на скраплений газ розпочалися в Казахстані 2 січня в Жанаозені (місто в Мангістауській області, на заході Казахстану). Вони переросли в масові протести, незважаючи на те, що уряд пішов у відставку, а також було оголошено про зниження цін на газ.
Влада Казахстану звернулася до Організації договору про колективну безпеку за допомогою у придушенні протестів. ОДКБ офіційно підтвердила прибуття військового контингенту РФ та її союзників до Казахстану.