Протести у Казахстані: Україна виступила із заявою щодо розгортання військ ОДКБ
Як передає Укрінформ, про це йдеться у заяві МЗС України.
У зовнішньополітичному відомстві засуджують насильство, яке спалахнуло у низці казахстанських міст та призвело до численних жертв. Дипломати також висловили співчуття у зв'язку із загибеллю казахстанців, з якими українців пов'язують багаторічні зв'язки дружби і взаємної поваги.
«У цей критичний час для народу Казахстану зараз надзвичайно важливо вжити максимальних заходів задля деескалації ситуації і уникнення подальшого насильства, гарантувати дотримання прав людини, забезпечити відновлення роботи об'єктів критичної інфраструктури та систем зв'язку», - ідеться в повідомленні.
У МЗС зауважили, що взяли до уваги розгортання на території Казахстану іноземних військових сил з домінуванням російського контингенту на запрошення влади Казахстану. «Іноземні війська мають поважати незалежність, суверенітет та національне законодавство Казахстану і міжнародне право, а їхнє перебування не повинне виходити за межі задекларованого обмеженого часового терміну», - сказано в повідомленні.
У МЗС також наголосили, що продовжуватимуть захищати інтереси українців в Казахстані, зокрема надавати їм сприяння у поверненні на Батьківщину. «Тримаємо на особливому контролі ситуацію із нашими громадянами в Алмати», - заявили у відомстві.
Як повідомляв Укрінформ, мітинги проти стрімкого підвищення цін на скраплений газ розпочалися у Казахстані 2 січня у Жанаозені (місто у Мангістауській області, на заході країни). Вони переросли у масові протести, незважаючи на те, що уряд склав свої повноваження, а також було оголошено зниження цін на газ.
Влада Казахстану звернулася до Організації договору про колективну безпеку за допомогою у придушенні протестів. ОДКБ офіційно підтвердила прибуття військового контингенту РФ та його союзників до Казахстану.
У найбільшому місті Казахстану Алмати, де тривають масові акції протесту, загинули щонайменше 30 людей.
Заступник міністра охорони здоров'я Ажар Гініят повідомила, що понад 1 000 людей постраждали внаслідок масових протестів у Казахстані, близько 400 було госпіталізовано.
На всій території Казахстану запроваджено режим надзвичайного стану.
7 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв наказав відкривати вогонь на ураження без попередження.
Міністерство внутрішніх справ Казахстану 9 січня заявило про затримання 7 939 людей під час протестів.
10 січня у Казахстані оголошено Днем жалоби.