Умиротворення агресора не може бути засобом збереження ОБСЄ – глава МЗС Польщі
Як передає власний кореспондент Укрінформу, про це заявив глава МЗС Польщі, чинний голова ОБСЄ Збігнєв Рау під час свого виступу на засіданні Парламентської асамблеї ОБСЄ.
"Якщо нашою головною метою є захист та збереження миру, побудова довіри та розвиток нашої співпраці, то це повинно керувати Організацією та її окремими учасниками при ухваленні рішень. Однак збереження Організації не може бути самоціллю. І я переконаний, що умиротворення та дозвіл агресії та насильства не може бути засобом для збереження Організації", - заявив він.
Чинний голова ОБСЄ наголосив, що настав час "відкинути будь-які імперські інстинкти". "росія шкодить сама собі, коли чіпляється за ці старі інстинкти", - додав він.
За словами Рау, невиправдана військова агресія рф становить екзистенційну загрозу для України, а також ставить під сумнів авторитет та дієвість ОБСЄ і довіру до цієї Організації. На цьому тлі він вказав на те, що переважна більшість країн-учасниць ОБСЄ виступає за захист базових норм міжнародного права, поруч з продовженням зусиль для "збереження того, чим ОБСЄ було з самого початку – форуму для ідей, сприяння діалогу та довіру між усіма країнами-учасницями".
На переконання чинного голови ОБСЄ, ключові функції ОБСЄ поки що збережено та забезпечено застосування великої частини нормативно-правової спадщини Організації. Водночас він визнав, що "ОБСЄ змушена працювати на найнижчому рівні спільного знаменника". "Сфера питань, щодо яких ми усі можемо дійти згоди, постійно скорочується. І це є визначальним чинником для довгострокового бачення ОБСЄ", - заявив він.
"На моє переконання, ОБСЄ може мати майбутнє лише за однієї умови: усі країни-учасниці мають належним чином виконувати норми та зобов’язання, щодо яких ми усі спільно погодилися. Іншими словами: інтерес у збереженні Організації має бути більшим, ніж деякі наші протиріччя. Лише тоді ми зможемо використовувати потенціал ОБСЄ", - наголосив Рау.
Як повідомляв Укрінформ, у Варшаві в четвер розпочалося 20-те осіннє засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, яке триватиме до 26 листопада. Питання загарбницької війни рф проти України буде в центрі уваги депутатів країн-учасниць ОБСЄ.
Участь у зустрічі беруть близько 200 парламентаріїв з 52 країн. Польща не видала віз російській делегації, яка мала намір взяти участь у Парламентській асамблеї ОБСЄ у Варшаві.